Festiwal filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie – 6. edycja odbędzie się między 26 a 30 września we Wrocławiu. Jeszcze przed wydarzeniem fundacji filmowa i Muzeum Architektury zapraszają na trzy plenerowe pokazy filmowe, które odbędą się w Archi-boxie, czyli przestrzeni prezentacji najnowszych zjawisk we współczesnej architekturze.

Before MIASTOmovie wystartuje w środę, 8 sierpnia o 21:00. Pierwszą projekcją będzie film Ludzki wymiar (The Human Scale), w którym reżyser Andreas Dalsgaard towarzyszy zespołowi duńskiego architekta Jana Gehla, podejmującego epokowe wyznawanie przywrócenie mieszkańcom miasta. Projektanci planują taki kierunek zmian w miejskiej urbanistyce, aby ludzki wymiar miasta był w niej zdecydowanie najważniejszy. Celem jest poprawa jakości życia w miastach, ich zrównoważony rozwój oraz udogodnienia – przede wszystkim dla przechodniów i rowerzystów. Reżyser pokazuje nie tylko innowacyjne projekty Gehla, ale i sposoby, w jakie są one wdrażane – wizja Duńczyka spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno architektów, jak i władz miast na całym świecie: od Kopenhagi po Pekin, od Szanghaju po Nowy Jork, od Los Angeles po Melbourne i od Christchurch po Dakar.

Kolejne pokazy Before MIASTOmovie w Archi-boxie odbędą się w drugiej połowie miesiąca. Następnym filmem, który widzowie będą mogli zobaczyć 22 sierpnia o godzinie 20:30 będzie Nowojorska ulica w obiektywie (Everybody Street) w reżyserii Cheryl Dunn. Rozmawia ona na ekranie z ikonami ulicznej fotografii – m.in. Brucem Davidsonem, Elliotem Erwittem czy Rebeccą Lepkoff – które z niespotykaną wytrwałością i cierpliwością portretują Nowy Jork i toczące się w nim życie.

Rozgrzewkę przed 6. edycją MIASTOmovie 29 sierpnia o 20:00 zamknie projekcja filmu Rowery kontra samochody. W swoim filmie Fredrik Gertten zabiera widzów w podróż dookoła świata – odwiedzamy między innymi São Paulo, Toronto i Kopenhagę, poznając innowacyjne formy przystosowania infrastruktury dla rowerzystów. Reżyser na swojej drodze spotyka ludzi, którzy podkreślają, że rower może być pełnoprawnym środkiem transportu, a nie tylko rekreacji.

Wszystkie pokazy w Archie-boxie nawiązują do motywu przewodniego 6. edycji MIASTOmovie – hasła ULICA. Celem nadchodzącej edycji jest pokazanie tytułowej ulicy w wielu jej aspektach: od podstawowej formy organizacji życia w mieście, przez idee ożywienia ulic i odzyskania miasta dla ludzi, kwestie wyzwań transportowych w miastach XXI wieku, po ulicę jako przestrzeń protestu.

Festiwal odbędzie się w dniach 26-30 września. Bilety na pokazy filmowa trafią do sprzedaży na początku września.

Wszystkie pokazy odbywać będą się w Archi-boxie przy Muzeum Architektury (ul. Bernardyńska 5). Więcej informacji na stornie MIASTOmovie.pl oraz na Facebooku.


Autor: Kuba Żary