Wrocławski Teatr Współczesny wspólnie z Miastem Wrocław będzie co dwa lata organizował konkurs dramaturgiczny. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podjął tę decyzję doceniając wyniki i potencjał Ogólnopolskiego Konkursu Dramaturgicznego wtw://strefy_kontaktu 2016. Dwa nagrodzone dramaty – „Silesia, Silentia” Lidii Amejko oraz „Garnitur Prezydenta” Maliny Prześlugi można będzie już wkrótce oglądać na scenie WTW.

Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem środowiska kulturalnego i prasy teatralnej. Sztuka „Silesia, Silentia” Lidii Amejko, wywiad z autorką oraz obszerny tekst o jej twórczości opublikowane zostały tuż przed zaplanowaną na 23 stycznia prapremierą, w najnowszym numerze czasopisma „Dialog”. Od lat eksperymentująca z językiem pisarka o wielkiej wyobraźni i wrażliwości ma na swoim koncie m.in. nominowane do Nagrody Literackiej Nike „Głośne historie”, „Żywoty świętych osiedlowych”, słuchowisko „Gdy rozum śpi – włącza się automatyczna sekretarka. Rzecz o gadaniu” i dramaty: „Męka Pańska w butelce”, „Pan Dwadrzewko”, „Farrago” [realizacja m.in. w 1998 r. we Wrocławskim Teatrze Współczesnym], „Przemiana 1999”, „Nondum”. Jej twórczość przetłumaczona została na język angielski, niemiecki, chorwacki, hiszpański, włoski i czeski.

5 marca 2016 roku na scenie WTW pojawi się kolejny tekst nagrodzony w konkursie – „Garnitur Prezydenta” Maliny Prześlugi, wybitnej młodej autorki dramatów i prozy, dramaturga Teatru Animacji w Poznaniu. Prześluga tworzy dla dzieci i młodzieży. Napisała dotąd około pięćdziesięciu sztuk, z których blisko trzydzieści zostało już zrealizowanych. „Garnitur…” jest jej pierwszym utworem dla widzów dorosłych. Wielokrotnie nagradzana, m.in. nagrodą indywidualną w 19. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za tekst „Chodź na słówko”. Spektakl w WTW wyreżyseruje Cezary Iber – młody, niepokorny wizjoner, aktor oraz reżyser teatralny i filmowy. Niezwykle wnikliwą analizę dramatu opublikowało w grudniu 2015 roku pismo „Teatr”.

W czerwcu 2016 roku Wrocławski Teatr Współczesny planuje także czytania performatywne pięciu spośród trzydziestu jeden dramatów nadesłanych na konkurs, reżyserowane przez najmłodsze pokolenie polskich reżyserów teatralnych:

  • „Bar świętej krewety” Mariusza Sieniewicza w reżyserii Tomasza Szczepanka,
  • „Wolfgang Amadeus Moz” Michała Bajera w reżyserii Tomasza Cyza,
  • „Dzieci” Wojciecha Ziemilskiego w reżyserii Leny Frankiewicz,
  • „Drzewom nie wypadają włosy” Małgorzaty Szczerbowskiej w reżyserii Judyty Berłowskiej,
  • „Kunstkammer” Agnieszki Jakimiak w reżyserii Agaty Dyczko.

 

Zdjęcie | Piotr Hawałej

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWrocławski Teatr Współczesny: Silesia, Silentia
Następny artykułGwiazdy na scenie ATM
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.