Uniwersum „Blade Runnera” zamiast filmów otrzyma komiksy, powieści graficzne i książki opowiadające o pracy nad filmem. Zapowiada się ciekawie. 

Wszystko zaczęło się od powieści: „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach” Philipa K. Dicka. Na jej podstawie w 1982 roku Ridley Scott stworzył „Łowcę androidów” wzorowego przedstawiciela sci-fi noir. Trzydzieści pięć lat później, w roku 2017, Denis Villeneuve zaprezentował światu „Blade Runner 2049” – kontynuację hitu sprzed lat. Krytycy nie mogli wyjść z zachwytu, szybko okrzykując film najlepszym dziełem sci-fi wszech czasów. Problem w tym, że zachwytowi nie odpowiadała równie dobra frekwencja w kinach.

Niemal idealny materiał do stworzenia całego uniwersum, problem w tym, że nadchodzące dodatki – tak je nazwijmy – to komiksy, powieści graficzne i książki. Próżno na tej liście szukać kontynuacji „Blade Runnera”, czy choćby jakiegoś rodzaju spin-offa.

Za przygotowanie dodatków odpowiadać będą: Studio Alcon, które wraz z Sony wyprodukowało „Blade Runnera 2049” oraz Titan Publishing, wydawca, który dostarczył nam m.in książki w uniwersum Marvela czy DC. O współpracy wypowiedział się przedstawiciel  Titanów:

– Jesteśmy bardzo podekscytowani publikacją komiksów i powieści graficznych z serii Blade Runner. Został zbadany zaledwie skrawek uniwersum „Blade Runnera”, pozostało jeszcze wiele do odkrycia. To zaszczyt móc powołać do życia ten świat na całkiem nowe sposoby, dla nowej publiczności – pokazać opowieści, których wcześniej nie widzieliście.

Mówiąc wprost: wydaje nam się, że to dobry sposób na zarobienie dodatkowych worków monet, więc zrobimy wszystko, by tylko te monety zdobyć.

Pozostaje się cieszyć, że książki będą miały charakter dokumentalny. Nie będą powieściami pisanymi na podstawie filmu, który oparty był na innej powieści (sic!). Z drugiej strony, nadal nie wiadomo nic o kolejnych obrazach osadzonych w uniwersum „Blade Runnera”.

W swoim felietonie Ridley Scott – niekończąca się opowieść… wspominałem o rozmowie Scotta z serwisem DigitalSpym, w której reżyser zdradził, że ma już gotową historię na kolejną odsłonę z serii. Od tamtej pory nie pojawiły się jednak żadne nowe informacje w tej sprawie. Możliwe, że komiksy i książki mają pomóc zebrać fundusze i udowodnić, że marka nadal jest silna i co najważniejsze opłacalna.

Niestety nie ujawniono żadnych informacji dotyczących fabuły ani daty premiery wydania. Szczegóły będziemy mogli poznać dopiero na kartach książek i komiksów.

 


Autor: Patryk Wolny