Wojciech Kościelniak opowiada historię Oskara Matzeratha z jego perspektywy. Zobaczymy więc świat widziany oczami chłopca, który ma zaledwie 94 centymetry wzrostu i najlepiej czuje się w sklepie z zabawkami. Losy Oskara i jego kaszubsko-polsko-niemieckiej rodziny rozgrywają się w pierwszej połowie XX wieku, kiedy to bawiono się w kabaretach, oglądano wodewile i przyglądano pączkującemu nazizmowi.  Premiera 6 października 2018 roku na Dużej Scenie Capitolu. 

W roli Oskara, chłopca, który postanowił, że nie urośnie, zobaczymy dwie aktorki – Agatę Kucińską, związaną na stałe z Teatrem Lalek i Katarzynę Pietruską, znaną wrocławskiej publiczności z roli Marysi w „Pannie Nikt” Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Aktorki wcielając się w postać Oskara będą animowały lalkę tintamareskę. Matkę Oskara, Agnieszkę, zagrają w dublurze Agnieszka Oryńska-Lesicka i Alicja Kalinowska, Matzeratha – Artur Caturian i Maciej Maciejewski, Jana – Marcel Sabat (finalista tegorocznego konkursu na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej) i Błażej Stencel (student Akademii Teatralnej w Warszawie). Jako Babka Oskara, od której zaczyna się ta baśniowa opowieść, wystąpi Justyna Szafran.

Choreografię do spektaklu stworzyła znakomita w swojej dziedzinie Ewelina Adamska-Porczyk, do niedawna aktorka Capitolu. Muzykę – inspirowaną utworami Toma Waitsa, Gogol Bordello czy Tiger Lillies napisał Mariusz Obijalski („Liżę twoje serce”). Za scenografię i kostiumy odpowiada Anka Chadaj, której prace można było podziwiać w  spektaklu „Trzej muszkieterowie” i „Nasza mama czarodziejka”. Ponad czterdziestoosobowa obsada będzie bawić widzów znakomitymi układami tanecznymi i porywającymi piosenkami.

 


Autorka: Sabina Misakiewicz
Wideo i montaż: Ola Sopuch
Zdjęcie: Łukasz Giza / Teatr Muzyczny Capitol