Steam za pomocą Valve Anty-Cheat w lipcu nałożył bana na prawie 90 tysięcy kont, na których wykryto oszustwa podczas grania. Największą część zbanowanych stanowią gracze Counter Strike: Global Offensive.

Podobna akcja miała miejsce w lipcu zeszłego roku. Wtedy banem oberwało 40 tysięcy kont. Obecna akcja Valve była dwuetapowa. Pierwsza fala banów posypała się 18 lipca, kiedy VAC nałożył blokadę na 28 tysięcy kont. Druga tura miała miejsce dzień później, wtedy z banicją pogodzić musiało się 61 tysięcy użytkowników.

Ban na Steamie polega na wyłączeniu możliwości gry w trybie multiplayer we wszystkie tytuły w bibliotece. Jednocześnie Gabe Newell zamyka przed zbanowanym graczem drzwi do sklepu na platformie. Innymi słowy – po banie nie pograsz z kumplami i nie kupisz nic więcej na swoim koncie Steam. Poza tym nie przeniesiesz z konta z nałożonym banem żadnych przedmiotów wirtualnych – jest to ważne dla tych, którzy oszukując odważyli się jeszcze na zakup skórek na bronie w CS:GO. Blokada nakładana jest na stałe, przyczyna to oszukiwanie w grach, jeśli chodzi o bany rozdawane przez VAC.


Autor: Patryk Rudnicki
Zdjęcie: logo, steampowered.com