Wrocławianin Bodo Kox otrzymał specjalne wyróżnienie za scenariusz „Człowiek z magicznym pudełkiem” na festiwalu Cannes 2015. Szerszej publiczności znany jest jako reżyser „Dziewczyny z szafy”.

Telewizja Polska zaprezentowała widzom spektakl w reżyserii „Amazonia”. W sieci nadal można zobaczyć jego szkolną etiudę z 2013 pt. „Opera z mydła”. Pisała o tym Sabina Misakiewicz w felietonie „Kox bez mydła„. Pod tym linkiem można też zobaczyć film.

Tym razem Kox odebrał nagrodę za znakomity scenariusz. Już po raz dziewiąty w Cannes wręczona Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz z Europy Środkowej i Wschodniej. Otrzymali ją Simeon Ventislavov i Milko Lazarov z Bułgarii za projekt “Nanook”. Kox zgarnął natomiast specjalne wyróżnienie. Rada Artystyczna podkreśliła jego świeże spojrzenie na kwestie opowiadania i nietuzinkowy styl.

Kox jest trzecim nagrodzonym Polakiem. W 2010 roku nagrodę zdobył Jacek Bławut za scenariusz „Dzień czekolady”, a w roku 2013 Bartek Konopka i Przemysław Nowakowski za scenariusz „Niemy”.