W tym roku nagroda przypadła poprzednikowi Rafała Dutkiewicza na stanowisku Prezydenta – Bogdanowi Zdrojewskiemu. Obecny Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pełnił tę funkcję przez 11 lat. To on bronił Wrocławia przed powodzią w 1997 roku.

Bogdan Zdrojewski / fot. wikipedia

Zasłynął z tego, że wie wszystko o Wrocławiu. Podczas programów w „Telewizji Echo” odpowiadał na każde pytania. Znał problemy. Po latach przyznał, że przeglądał listy do Urzędu Miasta wnosząc, że ci ludzie, którzy piszą też zadzwonią. I tak właśnie było. Równocześnie tworzył się mit gospodarza miasta, który zna każdą dziurę.

– Ja temu miastu wiele zawdzięczam. Dał mi żonę, pracę, wykształcenie – mówił Zdrojewski, który w stolicy Dolnego Śląska mieszka od 1975 roku. Od 2001 roku w Sejmie.

Wręczono też Nagrody Wrocławia, które otrzymali: arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej Marian Gołębiewski, teatrolog Anna Hannowa, były koszykarz i trener, a obecny prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej Mieczysław Łopatka, były piłkarz Janusz Sybis oraz integracyjny Teatr Arka.

Z kolei Nagrodami Prezydenta Wrocławia wyróżniono: reżysera Waldemara Krzystka, kompozytora Aleksandra Mazura, działacza opozycji Mateusza Morawieckiego, LO XIV oraz zespół redakcyjny telewizji Dolnośląskiej TeDe.

 

Autor: Daniel E. Groszewski