Kolejne spotkanie z cyklu „strefa_kontaktu” Wrocławskiego Teatru Współczesnego nosi nazwę ‚wtw:// strefy_kontaktu_krucjata. Spotkać będzie można Joannę Bruzdowicz – (kompozytor, krytyk muzyczny, publicysta), Macieja Karpińskiego (pisarz, krytyk literacki i teatralny, scenarzysta, który współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą) oraz Pawła Passiniego (reżyser teatralny, twórca i dyrektor neTTheatre). Zaprezentowane zostaną także krótkie fragmenty filmowe, w tym wideo-wypowiedź Andrzeja Wajdy.

Dlaczego takie właśnie spotkanie? Rozmowa będzie toczyła się wokół krucjat i „Bram raju” w reżyserii Pawła Passiniego, które od lutego można zobaczyć na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Prapremiera opery „Bramy raju” skomponowanej przez Joannę Bruzdowicz została wstrzymana przez cenzurę i zrealizowana w 1987 roku w zupełnie innym teatrze. Premiera filmu „Bramy raju”, który Andrzej Wajda nakręcił w Jugosławii, odbyła się w 1968 roku w Paryżu, ale w Polsce ten film nie został pokazany nigdy. Paweł Passini wystawił „bramy raju” dwukrotnie [2007, 2014]. Jego spektakl we Wrocławskim Teatrze Współczesnym to zaledwie piąta – od ukazania się książki w roku 1960 – realizacja tego tekstu w teatrze dramatycznym.

„Bramy raju” są bogatsze o wyższą samo-świadomość Andrzejewskiego, świadomość, zdobytą w męce i cierpieniu – pisał Jan Błoński w 1962 roku w „Życiu Literackim”. – Jest to jakby nowy początek twórczości: pesymizm nie powinien tu nikogo zniechęcać, ponieważ jest pesymizmem osobistego trudu, promieniem, rozświetlającym to, co ciemne – ciemne, bo przed sobą skrywane czy pomijane.

Spotkanie rozpocznie się 15 marca 2014 o godz. 18 na Dużej Scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc w Dziale Promocji WTW: 71 358 89 41(53).

W planach jest też przegląd filmów o krucjatach, który odbędzie się w w Kinie Nowe Horyzonty w kwietniu.

Przypominamy też, że 9 marca po przedstawieniu „Bram raju”, czyli około godz. 19.45-20.00 rozpocznie się spotkanie z zespołem aktorskim i twórcami.

Autor | DEG
Zdjęcie | Daniel E. Groszewski