Mélanie Lomoff i Rama Vaidyanathan to tancerki, których style, historie, osobowości, a przede wszystkim kultura, są bardzo różne. Jednak ze spotkania tych odmiennych światów na scenie, powstaje „stan wzajemnej miłości, spokoju i harmonii”. Podczas momentu bliskości między dwiema różnymi kobietami, różnice nakładają się na siebie i przenikają w sposób widzialny i niewidzialny. Celebrowane są dwie różne „gramatyki” taneczne i poszukiwany jest wspólny grunt dla tańca.


Tancerki pierwszy raz wystąpiły na Brave Festival w 2014. Wtedy to powstał pomysł na tegoroczny projekt. Wspólna, spontaniczna improwizacji dwóch artystek, odbywająca się na zakończenie spotkania podczas 10. edycji Brave Festivalu, zainspirowała organizatorów do stworzenia czegoś nietypowego. W tym roku artystki zaprezentowały solowe projekty, jednak występy zwieńczyły finałem w postaci wspólnej improwizacji, łamiącej sztywne granice tanecznych konwencji. Subtelny taniec i głębokie porozumienie pomiędzy tancerkami z odmiennych kultur, zupełnie inaczej traktującymi ruch, potwierdziły, że ciało może być niesamowitym medium komunikacji. Prawdziwy dialog w tańcu, zjednoczenie dwóch samotności doprowadziło do powstania niewidzialnej więzi, która jest połączeniem ciała i serca, a także wzbogacaniem się swoimi twórczymi poszukiwaniami.

Rama Vaidyanathan to mistrzyni klasycznego tańca hinduskiego bharatanatjam, wykonywanego niegdyś w świątyniach. Artystka od lat zgłębia tę praktykę taneczną o religijnych korzeniach. Bharatanatjam łączy dynamikę prezentacji ze statycznymi pozami. Towarzyszy mu zawsze wykonywana na tradycyjnych instrumentach muzyka oraz śpiew, który komentuje choreografię.

Mélanie Lomoff to pochodząca z Francji, wielokrotnie nagradzana tancerka i choreografka tańca nowoczesnego. Jej występ solowy sięga po przetworzone motywy z klasycznego baletowego tańca na pointach. Artystka ukazuje w swoim występie proces budowania języka choreograficznego, który  łączy elementy baletu klasycznego i tańca współczesnego, które z pozoru nie pasują do siebie. Emocjonalne połączenie z muzyką, dobraną specjalnie do pokazu, jest jedną z inspiracji Melanie. Również jej doświadczenia z kariery scenicznej mają wpływ na końcową formę występu.

 


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch