Pierwsi Widzialni / Niewidzialni 13. Brave Festival to SEPO. Orkiestra składająca się z syryjskich uchodźców. Po raz pierwszy grali w Polsce, udowadniając, że nie ważne są stereotypy, tylko muzyka. W piątkowy wieczór towarzyszyła im Orkiestra Leopoldinum z Wrocławia.

Orkiestra na wygnaniu, stworzona z syryjskich uchodźców. To właśnie SEPO, pod wodzą muzyka orkiestry symfonicznej z Damaszku Raeda Jazbeha. W 2015 roku wpadł on na pomysł stworzenia zespołu wraz z kolegami, którzy po wybuchu konfliktu zbrojnego w Syrii znaleźli schronienie w Niemczech, Belgii, Holandii, we Francji i w innych krajach Unii Europejskiej. W ojczyźnie należeli do elity, byli wirtuozami orkiestr w Damaszku i Aleppo, ale polityka i wojna domowa zmusiły ich, by z dnia na dzień porzucili życiowy dorobek i stali się uchodźcami. SEPO stała się ich nową muzyczną rodziną. Dla Wrocławian zagrali w stereotypowo pechowym momencie bo 13 w piatek, otwierając 13. edycję Brave Festivalu Widzialni / Niewidzialni.

Założyciel SEPO długo poszukiwał dawnych kolegów przez media społecznościowe. Odnalazł m.in. skrzypaczkę Michellę Kasas, kontynuującą we Francji studia muzyczne, czy małżeństwo wirtuozów smyczkowych Hivran i Jihada, którzy z dziećmi przeszli przez obóz uchodźców, a teraz grają w berlińskiej orkiestrze. Wśród muzyków znalazł się również trębacz Dolam Shabaha, który w Syrii musiał porzucić ukochany instrument i po wycieńczającej wędrówce przez Turcję, Serbię, Węgry osiadł w Niemczech, by powrócić do muzyki.

– To nie jest zespół uchodźców, ale profesjonalna orkiestra na wygnaniu. Wykonują zarówno klasykę światową, jak i kompozycje z obszaru muzyki syryjskiej oraz arabskiej. Podejmują próbę zachowania kultury wysokiej ich kraju i wyjścia poza temat wojny, dominujący w medialnej narracji o Syrii. Swoją działalnością starają się też przełamywać negatywny stereotyp syryjskiego uchodźcy, pokazać utalentowanych twórców wnoszących do europejskiej kultury wartościowe i unikatowe elementy – mówi Raed Jazbeh.

Muzycy SEPO są zapraszani na wiele różnych festiwali muzycznych. Świadczy to o tym, że ich muzyka nie jest tylko głosem tęsknoty, lecz sztuką, docenianą w największych salach koncertowych Europy, m.in: Konzerthaus Berlin, Malmö Live Konserthus Sweden czy Megaron Concert Hall w Atenach.

Podczas Brave Festivalu SEPO mieliśmy okazję wysłuchać 25-osobowego składu z towarzyszeniem polskich muzyków z Orkiestry Leopoldinum we Wrocławiu. W programie znalazł się repertuar syryjskich kompozytorów muzyki poważnej, jak i również zestaw kilku kompozycji  polskich twórców. Orkiestra Syryjska po raz pierwszy w historii wystąpiła w Polsce, grając utwory Karłowicza, Kilara i Góreckiego.

W sprzedaży wciąż dostępne są bilety na wiele festiwalowych wydarzeń.  Wśród nich między innymi występy grupy niepełnosprawnych tancerzy ILL-Abilites, pokaz tańca cierpiącego na zanik mięśni Alessandro Schiattarella, czy też spotkanie z kolumbijskimi farmerami Los Paveros por la Tierra, walczącymi poprzez sztukę z olbrzymimi koncernami o ziemie, które chcą im odebrać.

Bilety dostępne na eventim.pl oraz w biurze prasowym festiwalu w Barabarze przy ulicy Świdnickiej.

 

 

 


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia i wideo: Ola Sopuch