Monika Michalik w 1/8 finału w zapasach w stylu wolnym w kategorii 63 kg przegrała z Risako Kawai, ale dzięki temu, że Japonka weszła do finału, Polka otrzymała szansę w repasażach. W nich pokonała Łotyszkę Anastasiję Grigorjevę, a potem w walce o medal Rosjankę Innę Trażukową.

To ósmy medal dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Rio 2016. Wcześniej złoto wywalczyły: Anita Włodarczyk (rzut młotem) oraz duet Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, (wioślarstwo, w dwójce podwójnej); srebro: Piotr Małachowski (rzut dyskiem), a brąz: Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald i Joanna Leszczyńska (wioślarstwo, czwórka podwójna) oraz Rafał Majka (kolarstwo, w wyścigu ze startu wspólnego).