Brytyjskie stacje BBC i ITV połączyły siły, by powołać do życia BritBox – platformę streamingową zawierającą brytyjskie programy, seriale i filmy.

BritBox tworem nowym nie jest. Platforma streamingowa stworzona przez BBC, we współpracy z ITV działa prężnie od 2016 roku na rynku USA oraz Kanadyjskim. Obecnie serwis może pochwalić się 500 tysiącami subskrybentów, którzy miesięcznie płacą 6,99$.

Zgodnie z zapowiedzią, platforma w drugiej połowie 2019 roku zostanie uruchomiona także w Wielkiej Brytanii i co prawda, na chwilę obecną nie ma informacji odnośnie ewentualnej ekspansji na inne rynki, jednak można podejrzewać, że w przypadku sukcesu Brytyjczycy będą starali się poszerzać grono odbiorców. Na razie to jedynie domysły, globalna ekspansja nie została bowiem potwierdzona.

Platforma, oczywiście, oprócz produkcji już dostępnych skupiłaby się także na tworzeniu seriali oryginalnych, które, w przypadku, gdyby serwis nie dotarł do Polski, byłby dla nas niedostępne. Z drugiej strony, jeśli nastąpiłoby uruchomienie polskojęzycznej wersji, produkcje BBC i ITV mógłby zniknąć z Netflixa, HBO GO i innych miejsc, w których dostępne były dotychczas.

BBC odpowiada za takie perełki jak: „Sherlock”, „Peaky Blinders”, „Dr Who” czy „Nocny recepcjonista” i nawet, jeśli po wprowadzeniu platformy w Polsce, dotychczas wydane produkcje pozostały dostępne u konkurencji, to nie ma co liczyć na to, że nowo powstające seriale też tam trafią. Oznacza to kolejny wydatek dla potencjalnego odbiorcy lub rezygnację z oferowanej przez Brytyjczyków treści.

Szczegóły dotyczące przyszłości BritBox nie są jeszcze znane, większość to spekulacje lub niepotwierdzone informacje. Możliwe, że dowiemy się więcej wraz ze startem platformy w Wielkiej Brytanii.


Autor: Patryk Wolny