W ramach akcji Eko-historia-międzypokoleniowe sadzenie drzew posadzono buk pospolity dla Marii Stanisławy Wittek „Miry”, czyli pierwszej kobiety-generała w historii Wojska Polskiego. Drzewo znajduje się na skwerze Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe.

Eko-historia-międzypokoleniowe sadzenie drzew to wspólna inicjatywa Wojewódziego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewody Dolnośląskiego i Lasów Państwowych we Wrocławiu. W ramach akcji przekazanych zostanie 100 sadzonek drzew, które zostaną zasadzone na Dolnym Śląsku. Każda z nich poświęcona będzie bohaterowi, który walczyć o niepodległość.

Cieszymy się, że mogliśmy zaangażować się w akcję, która promuje nie tylko przemyślane zazielenianie przestrzeni, ale także kultywowanie pamięci o tych, dzięki którym dzisiaj żyjemy w wolnym kraju, a nasza energię możemy skupiać właśnie na takich działaniach jak ekologia. Drzewo może stać się naturalnym i prostym pomnikiem. Tak, jak trzeba pielęgnować sadzonkę, tak też trzeba pielęgnować pamięć o historii – mówi Józef Śnieżek, prezes zarządu SM Wrocław-Południe.

To właśnie na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe posadzono buk pospolity upamiętniający Marię Stanisławę Wittek „Mirę” – pierwszą kobietę generała. W sadzeniu drzewka obok gości i urzędników, udział wzięli mieszkańcy i uczniowie ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 72 im. Władka Zarembowicza we Wrocławiu.

Chcieliśmy, żeby nas udział w obchodach odzyskania przez Polskę niepodległości miał wydźwięk edukacyjny i stąd narodził się pomysł takiej kampanii. Nasze działania wydobywają z zapomnienia postaci historyczne walczące o niepodległość Polski, ale to także doskonała okazja do zazielenienia sadzonkami lokalnej przestrzeni. Projekt ma wzmocnić więzi międzypokoleniowe i ugruntować poczucie tożsamości mieszkańców – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

O gatunku drzewa oraz o samej bohaterce dowiedzieć się będzie można, siedząc na jednej z ławek na skwerze przy ulicach Skwerowej, Swobodnej i Komandorskiej. To właśnie tam zasadzono buk pospolity dla Marii Stanisławy Wittek „Miry”.

Sadzenie buku dla Marii Stanisławy Wittek "Miry" 26.09.2018 r.


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcia: Oliwia Stasiak