Wrocławski Teatr Lalek na rozpoczęcie sezonu 2017/2018 proponuje „Burzę” na motywach szekspirowskiego dzieła. Reżyserią zajął się Marek Zákostelecký, zaś adaptacją Elżbieta Chowaniec. Premiera już 30 września.

Duet Chowaniec – Zákostelecký znów razem. Po znakomitym „Czarodziejskim flecie” wzięli na warsztat najdziwniejsze i najbardziej magiczne chyba dzieło Szekspira „Burzę”. Za punkt honoru obrali sobie zrealizować spektakl taki, którym zachwycą się najmłodsi widzowie. Twórcy wybrali ze sztuki  kilka wątków, na których oparli, swoją pełną humoru i zwrotów akcji wersję. Historia wystawiana na deskach WTL opowie o nieudanej wyprawie w kosmos.

Niezmiennie demiurgiem jest tu Prospero. Nieco jednak inny niż ten z oryginału. W historii proponowanej przez czesko-polski team Prospero to reżyser teatralny, którego (nieświadomymi) aktorami są ludzie. Główny bohater steruje nimi jak chce by osiągnąć swój cel.  Co niem jest? Zemsta na bracie? Powrót z zesłania? Uszczęśliwienie córki? Uwolnienie się od bolesnej przeszłości? Ta te i pewnie wiele innych pytań młodzi widzowie bedą musili sami znaleźć odpowiedź.

Choreografię do spektaklu stworzyła Aneta Jankowska. W pracy spotkała się już Markiem Zákosteleckym, ale także z Jakubem Kroftą, Darią Kopiec, Łukaszem Gajdzisem, Pawłem Łysakiem, Pawłem Wodzińskim, Agnieszką Mielcarek, Mateuszem Bednarkiewiczem, Janem Klatą. Jest autorką wielu choreografii w spektaklach zarówno dramatycznych, jak i dziecięcych. Za muzykę w „Burzy” odpowiada Vratislav Šrámek stale współpracujący z Czeskim Teatrem Narodowym czy Teatrem Dejvicke. Jest jednym z najbardziej cenionych kompozytorów muzyki scenicznej w Czechach.


 

Spektakl na motywach „Burzy” Williama Shakespeare’a

Premiera 30 września g. 17.00

PRZEKŁAD: Piotr Kamiński
REDAKCJA NAUKOWA PRZEKŁADU: Anna Cetera
POMYSŁ ADAPTACJI: Elżbieta Chowaniec i Marek Zákostelecký
TEKST ADAPTACJI I DRAMATURGIA: Elżbieta Chowaniec
REŻYSERIA I SCENOGRAFIA: Marek Zákostelecký
MUZYKA: Vratislav Šrámek
CHOREOGRAFIA: Aneta Jankowska
PROJEKCJE MULTIMEDIALNE: Alicja Pietrucka
UDŹWIĘKOWIENIE: Robert Maniak
INSPICJENT: Małgorzata Mańko-Drozd

OBSADA: Anna Makowska-Kowalczyk, Grzegorz Borowski, Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Igor Kujawski (gościnnie), Konrad Kujawski, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka


Autor: Sabina Misakiewicz

Zdjęcia: A.Cerelczak/WTL