Pozycja kobiet na całym świecie wciąż jest różna. W XXI wieku dochodzi do gwałtów, okaleczeń czy molestowania. Temat kobiet jest szeroko obecny w kulturze. W ramach nowego cyklu w Dolnośląskim Centrum Filmowy odbędzie się pokazCała przyjemność po stronie kobiet” połączony z dyskusją „Po co nam feminizm„. Spotkanie we wtorek 12 listopada o godz. 19:00.

Dolnośląskie Centrum Filmowe rusza z nowym cyklem „Filmoterapia z Sensem”, podczas którego poruszone zostaną problemy współczesnego świata. Pokaz filmów dokumentalnych połączony będzie z dyskusją na ich temat.

Podczas pierwszego spotkania widzowie obejrzą „Cała przyjemność po mojej stronie„, a dyskusję pod hasłem „Po co nam feminizm” poprowadzi red. Daniel E. Groszewski. Gośćmi będą: Iwona Dyszkiewicz (pełnomocnik marszałka ds. równości), Małgorzata Wojciechowska (aktorka, wokalistka), prof. Arkadiusz Lewicki (Uniwersytet Wrocławski).

Czego pragnie kobieta? Kim jest kobieta? – to jedne z najczęściej dyskutowanych tematów we współczesnej kulturze. Jednak odpowiedź jest o tyle paradoksalna, że w zdecydowanej większości udzielają jej mężczyźni. Dlatego też wciąż istnieje przyzwolenie na kulturę gwałtu, podrzędność kobiet w strukturach władzy największych religii, przekonanie o obsceniczności wizerunku waginy w przestrzeni publicznej (wobec całkowitej neutralności penisa) czy instytucję obrzezania kobiet. Na całym świecie miliony kobiet są wciąż okaleczane, gwałcone, molestowane czy karane, bo to mężczyźni decydują w ich imieniu. Dlatego reżyserka oddaje głos kobietom. Rokudenashiko, japońska artystka, staje przed sądem za wydruki 3D swojej waginy. Deborah Feldman ucieka wraz ze swoim synem z ortodoksyjnej społeczności chasydów na Brooklinie, by móc decydować o swoim losie. Leyla Hussein prowadzi w Londynie warsztaty dla sudańskich kobiet, by uświadomić im piekło, na jakie skazują swoje córki. Doris Wagner opowiada o molestowaniu przez księdza. Vithika Yadov uświadamia młodych Hindusów o kobiecej przyjemności seksualnej. Te kobiety wypowiedziały posłuszeństwo patriarchatowi.

Pierwsze spotkanie w ramach nowego cyklu „Filmoterapii z Sensem” odbędzie się we wtorek 12 listopada o godz. 19:00. Bilety w cenie 13 zł dostępne są na stronie Dolnośląskiego Centrum Filmowego.