Baśnie Jana Christiana Andersena nie starzeją się, dzięki czemu z powodzeniem można je opowiadać nowym pokoleniom. Jeżeli opowieść będzie tak barwna, jak ta Teatru Neon, to sukces gwarantowany – pisze Daniel E. Groszewski.

Historię Calineczki zna niemalże każdy dorosły. Wiele było bowiem okazji, aby się z nią zetknąć. Jednym czytała ją mama przed snem i wtedy obraz malutkiej dziewczynki rodził się w głowach. Inni mieli okazję zobaczyć jedną z kilku adaptacji animowanych. Bez wątpienia do szczęśliwców należą jednak ci, którym było dane zobaczyć okropnego Ropucha czy Chrabąszcza na żywo. Z perspektywy dziecka oczywiście to szczęście działa wręcz odwrotnie. Jest strachem. Ale strachem niezapomnianym. Piszę to też z własnych doświadczeń, bo z Calineczką, jak chyba z rzadko którą bajką jest mi dane spotykać się na scenie teatralnej dość często. Pamiętam własną dziecięcą trwogę o losy dziewczynki i chętnie ją konfrontuję z dorosłymi odczuciami. Jesienią ubiegłego roku na wrocławskiej PWST wyreżyserowała ją Laura Sonik (nagrodzona na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie zdecydowała się powierzyć opowieść Kasi Borek i Łukaszowi Staniewskiemu).

Tym razem w szerszej obsadzie na teatralnym rynku zadebiutował opowieścią o niej nowy – Teatr Neon, a młodymi aktorami pokierowała utalentowana Agata Obłąkowska-Woubishet (reżyseria i adaptacja). Wprowadziła ona widza (małego i dużego) w zaczarowany świat, który doskonale oddała muzyka Grzegorza Mazonia, taniec i ruch Jana Nykiela oraz feria kolorów scenografii i kostiumów Karoliny Konieckiej. Całość uzupełniły ilustracje i animacje Radosława Bączkowskiego i Michała Jawińskiego. Po prostu pięknie.

W moim odczucie ten spektakl będzie grany długo. Spotkanie z tak opowiedzianą historią nie może bowiem małemu widzowi znudzić się nigdy. Jest strasznie i śmiesznie. I to co najważniejsze w bajkach: wszystko dobrze się kończy, bo przecież wszystko jest możliwe, gdy podąża się za głosem serca.


„Calineczka”

Reżyseria i adaptacja: Agata Obłąkowska-Woubishet
Scenariusz: Agata Majdzik
Muzyka: Grzegorz Mazoń
Choreografia: Jan Nykiel
Scenografia i kostiumy: Karolina Koniecka
Ilustracje i animacje: Radek Bączkowski, Michał Jawiński

Obsada:
Calineczka: Monika Malec, Ewelina Opłatkowska, Klaudia Kulejewska
Matka Calineczki, Rybka, Jaskółka, Pani Mysz: Emilia Paja, Małgorzata Pauka
Książę Elfów, Ropucha, Chrabąszcz: Wojciech Marcinkowski, Michał Juraszek
Elf Płatek, Rybka, Kret: Maciej Mazurkiewicz, Wojciech Dereń
Elf Bratek, Ropuch: Michał Zborowski, Adam Pietrzak

Data premiery: 26 września 2016, godz. 17.00
Czas trwania: 60 min.


Autor: Daniel E. Groszewski