Czas unieść głowę i spojrzeć w niebo. Już 27 lipca 2018 roku czeka nas rekordowe długie (potrwa aż 1 godzinę i 43 minuty) całkowite zaćmienie Księżyca. Następne dopiero w 2123 roku, więc lepiej nie przegapić.

Całkowite zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Ziemia znajduje się w jednej linii pomiędzy Słońcem i Księżycem w pełni. Księżyc wtedy stopniowo zmienia swój kolor na krwistoczerwony, ponieważ białe światło słoneczne, przechodząc przez atmosferę Ziemi, rozprasza się, a na powierzchnię satelity pada w światło czerwone.

Już 27 lipca 2018 roku będziemy świadkami najdłuższego w XXI wieku całkowitego zaćmienia słońca. Warto wtedy spojrzeć w niebo, ponieważ następne tego typu zjawisko pojawi się dopiero w 2123 roku. W tym wieku zdarzą się w sumie 143 zaćmienia Księżyca, z tego 85 będzie całkowitych, a 58 – częściowych. Ostatnie całkowite zaćmienie w Polsce, można było podziwiać 28 września 2015 roku.

Do obserwacji nie będzie potrzebny specjalistyczny sprzęt, wszystko będzie widoczne gołym okiem. Pokaz na niebie rozpocznie się o godz. 21:30 i potrwa aż 1 godzinę i 43 minuty. Całość potrwa do godz. 23:13, ale później będzie można podziwiać jeszcze „schodzenie” z tarczy Księżyca ziemskiego cienia. Tegoroczne zaćmienie Księżyca będzie najlepiej widoczne w krajach dalekiego wschodu oraz w Rosji. Trzeba pamiętać jednak o tym, że Księżyc nie tylko zmieni swoją barwę, ale również stanie się nieco ciemniejszy, dlatego mieszkańcy większych miast czy dobrze oświetlonych przestrzeni mogą nie dostrzec tarczy w pełnym zaćmieniu.

Oprócz całkowitego zaćmienia Księżyca, czeka nas jeszcze połączenie zaćmień: dwóch słonecznych i pomiędzy nimi całkowitego księżycowego. Dodatkowo data pełni i zaćmienia zbiega się z przypadającym na lipiec apogeum czyli momentem, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi.

 


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcie: pixabay.com