Chór powstał w listopadzie 2014 roku i jest projektem Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, realizowanym w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Ma za zadanie komentować to wszystko, co dzieje się w mieście. Pochwali to, co uzna za słuszne, wartościowe. Zgani i obśmieje to, co uzna za głupie. Chór występuje w przestrzeni miejskiej, a kolejne edycje odbywały się na dachu domu na wodzie (Szanta na sukces), w nocnym autobusie i na przystankach (Wrocław nocą wciąż), na ulicy (Zakazy), w zrewitalizowanym Barze Barbara (Recyklizacja).

Najnowsza pieśń będzie miała swoją premierę w dniu 23 kwietnia 2016 roku o godzinie 15:00, na Placu Wolności. To miejsce szczególne i wiąże się z ideą pieśni. Cyklochodnik to ciąg pieszo-rowerowy. Biegnie wzdłuż Placu Wolności. Auta musiały uznać dominację pieszych i cyklistów i zjechały do podziemia.

Porozumienie pomiędzy pieszymi i rowerzystami nie jest łatwe. Wciąż jeszcze rowery jeżdżą po chodnikach a piesi bez pardonu wdzierają się na drogi dla rowerów. A przecież do zgody jest blisko.
Chór Komentujących Wrocławian postuluje zawarcie sojuszu pieszo-rowerowego, opartego na uprzejmości i życzliwości „niechronionych uczestników ruchu” wobec siebie.

„Czy nie słyszycie, jak sami na siebie
Wciąż napadamy w bezrozumnej złości
Bo wszystko jedno: Czy idziesz, czy jedziesz
Nic nie tłumaczy braku życzliwości.
Więc koniec. Koniec! Dosyć, już wystarczy.
Powołujemy nowy, mądry, zdrowy
Na uprzejmości dla siebie oparty
Wrocławski sojusz pieszo-rowerowy
Na uprzejmości dla siebie oparty

Wrocławski sojusz pieszo-rowerowy

Na dwóch kołach, Na dwóch nogach
Włączmy się aktywnie w ruch.
Nasz kierunek, To szacunek
W zdrowym ciele zdrowy duch!

Niechronieni, nieschowani
za blaszane ściany aut
My mobilni, my aktywni
Twórzmy nowy miasta kształt.

Wiemy, że 23 kwietnia to we Wrocławiu Święto Książki. Wiemy jednak, że idąc, a zwłaszcza jadąc na rowerze, niebezpiecznie jest czytać. Dlatego proponujemy: odłóżcie książki na pięć minut i dołączcie do śpiewających wrocławian.

Autor | Marek Kocot

  • Zdjęcie | Łukasz Giza / Teatr Muzyczny Capitol