Nowy sezon we Wrocławskiej operze 26 września otworzy „Borys Godunow” Modesta Musorgskiego z wielką gwiazdą moskiewskiego Teatru Bolszoj – Michaiłem Kazakovem w roli tytułowej. Zaś najbliższa premiera „Fidelio” Bethovena już 14 października.  

Dyrektor Marcin Nałęcz-Niesiołowski podczas konferencji prasowej opowiedział, iż wśród planów artystycznych na obecny sezon znalazło się miejsce dla około 12 wydarzeń baletowych, operowych, semioperowych czy familijnych.

 – To bardzo dużo, jeśli chodzi o możliwości naszej Opery, ale także oper krajowych – mówi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery.  – Powtórzę: nie chcemy zwalniać tempa i czujemy potrzebę realizacji jak największej liczby różnorodnych pozycji – z kręgu muzyki niemieckiej, włoskiej czy polskiej. I mam nadzieję, że wszystko to uda się nam zrealizować – dodaje. 

W tym sezonie istotne dla poprawienia warunków funkcjonowania Opery jest przeprowadzenie szeregu działań remontowych. Unowocześnione zostaną systemy przeciwpożarowe i klimatyzacja. Modernizację przejdą mechanika sceny, oświetlenie, nagłośnienie. Wartość tego projektu to ok. 7,5 mln zł.

Wśród zapowiedzianych przedstawień oczywiście „Borys Godunow” , opera o szczególnym znaczeniu w historii muzyki europejskiej, a biorąc pod uwagą instrumentację Korsakowa, także w twórczości samego kompozytora. Dzieło jest dramatem historycznym, opisującym mechanizmy władzy w XVII-wiecznej Rosji. Uniwersalnym pozostaje jednak temat losów społeczeństwa i poczynania władzy.

Natomiast w połowie października miłośnicy opery będą mogli cieszyć się debiutanckim i zarazem ostatnim z dzieł w tym gatunku, utworem Ludwiga van Beethovena. Owa opera weszła do kanonu pomimo kłopotów jakie sprawiła podczas tworzenia kompozytorowi. On sam zaś ciągle zmieniał liczbę aktów, libretto, oddawał je do rewizji, usuwał całe partie i dopisywał w innym miejscu. Podobno chciał nazwać swoje dzieło Leonora. „Fidelio” już 14 października na scenie Opery  (koprodukcja ze Słoweńską Operą Narodową w Lublanie).

W nieco dalszych planach bo w święto Niepodległości, wrocławski zespół we współpracy z Operą Lwowską wystawi „Krakowiaków i GóraliWojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego. Warto wspomnieć iż w sezonie 2017/2018 powraca Festiwal Oper Współczesnych. Już 25 listopada podczas festiwalu odbędzie się premiera opery Leszka MożdżeraImmanuel Kant”.


Autor: Sabina Misakiewicz