Połączy Borek z Gajem i ma być udogodnieniem dla rowerzystów. Magistrat wybrał wykonawcę, który przygotuję koncepcję Promenady Krzyckiej. Porośnięta i nierówna droga gruntowa stanie się traktem dla pieszych i ścieżką rowerową.

Trasa ciągnąca się wzdłuż wiaduktu kolejowego na południu Wrocławia przebiega przez Gaj, Krzyki i Borek. Rozpoczyna się przy ulicy Gazowej i kończy się aż na Grabiszyńskiej. Przecina je kilka dużych ulic – Ślężna, Borowska czy Bardzka. Obecny stan drogi pozostawia wiele do życzenia, nieutwardzony teren jest wyboisty i dziurawy. Na wysokości Szpitala Wojskowego trasa jest mocno zarośnięta i przez to rzadko korzystają z niej rowerzyści. Przy ulicy Borowskiej stanowi natomiast polny parking dla pracujących w okolicznych biurach.

Dzięki Promenadzie fani dwóch kółek mogliby dostać się z Gaju do Parku Południowego w około dziesięć minut. Właśnie ten fragment trasy ma zostać oddany do użytku jako pierwszy. Po rozpisaniu przetargu na opracowanie koncepcji ścieżki, miasto wybrało firmę Dworniczak. Proces projektowania potrwa rok. Magistrat podaje, że trzykilumetrowy odcinek ma być w przyszłości poszerzony do 7,5 kilometrów i kończyć się przy ulicy Grabiszyńskiej.

Nowa trasa o szerokości 2,5 metra ma być podzielona na osobną ścieżkę dla pieszych i rowerów. Wrocławianie mają zyskać również nowe tereny zieleni. Wzdłuż Promenady może zostać zainstalowane oświetlenie. W sierpniu miasto ma zaprosić mieszkańców i radnych pobliskich osiedli na spacer terenowy. Przeprowadzi również osobny proces konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji odcinka.

Promenada Krzycka opiera się na idei Hugo Richtera. Miejski ogrodnik z Breslau opracował pod koniec XIX wieku trasę mającą służyć wrocławianom do rekreacji i wypoczynku. Trakt zaczynał się na wysokości Placu Srebrnego i kończył przy obecnej ulicy Borowskiej.


Tekst: Marcin Obłoza
Zdjęcia: Marcin Obłoza, Google Maps