Wrocławski Teatr Współczesny przygotowuje się do pierwszej w tym sezonie premiery. Spektakl w reżyserii Natalii Sołtysik realizowany jest w cyklu prosta historia. „Walentina. The last human dog” na deskach teatru już 21 września 2013 r.

„Walentina. The last human dog” to adaptacja fragmentu książki „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” Swietłany Aleksijewicz, która opowiada o katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu. Sołtysik pod jej wpływem wyjechała na Ukrainę i Białoruś by zobaczyć na własne oczy miejsce gdzie cichy morderca zmienił  życie na zawsze.

– Puste, prawie pozbawione obecności człowieka, ciągnące się w nieskończoność płaskie przestrzenie Białorusi zainspirowały nas do nakręcenia materiału filmowego o prawdopodobnej ostatecznej zagładzie i o ostatnim bohaterze tej zagłady  –  mówi Natalia Sołtysik, reżyserka spektaklu.   –  O prawdopodobnej ostatecznej zagładzie i o ostatnim bohaterze tej zagłady – samotnym człowieku, który bezskutecznie przemierza pustkowia w poszukiwaniu innego ocalałego. Potworna samotność i tęsknota doprowadzają go do szukania bliskości z tym co jest, co pozostało – z coraz bujniej pochłaniającą Ziemię przyrodą ,co przecież ma miejsce na terenach Zony – pomimo skażenia i dzięki nieobecności człowieka – doszło tam do totalnego rozkwitu i rozmnożenia… –  tłumaczy reżyserka.

Materiał filmowy zostanie wykorzystany w spektaklu. Projektowi będzie towarzyszyć wystawa w piwnicach WTW, której wernisaż odbędzie w dniu premiery. Zobaczymy tam makietę w małej skal,  uruchamiane za pomocą guzika manekiny – mechaniczne  postaci – wypełniające swoje zadania zawsze według zaprojektowanego dla nich schematu.

Premiera: 21 września 2013
Bilety na premierę w cenie 50 zł, pozostałe spektakle 32 zł i 24 zł.

reżyseria i opracowanie muzyczne: NATALIA SOŁTYSIK
występują: IRENA RYBICKA, TOMASZ ORPIŃSKI

Autor | Sabina Misakiewicz