Wrocławski Teatr Współczesny przygotowuje się do pierwszej w tym sezonie premiery. Spektakl w reżyserii Natalii Sołtysik realizowany jest w cyklu prosta historia. „Walentina. The last human dog” na deskach teatru już 21 września 2013 r.

- REKLAMA -

„Walentina. The last human dog” to adaptacja fragmentu książki „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” Swietłany Aleksijewicz, która opowiada o katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu. Sołtysik pod jej wpływem wyjechała na Ukrainę i Białoruś by zobaczyć na własne oczy miejsce gdzie cichy morderca zmienił  życie na zawsze.

– Puste, prawie pozbawione obecności człowieka, ciągnące się w nieskończoność płaskie przestrzenie Białorusi zainspirowały nas do nakręcenia materiału filmowego o prawdopodobnej ostatecznej zagładzie i o ostatnim bohaterze tej zagłady  –  mówi Natalia Sołtysik, reżyserka spektaklu.   –  O prawdopodobnej ostatecznej zagładzie i o ostatnim bohaterze tej zagłady – samotnym człowieku, który bezskutecznie przemierza pustkowia w poszukiwaniu innego ocalałego. Potworna samotność i tęsknota doprowadzają go do szukania bliskości z tym co jest, co pozostało – z coraz bujniej pochłaniającą Ziemię przyrodą ,co przecież ma miejsce na terenach Zony – pomimo skażenia i dzięki nieobecności człowieka – doszło tam do totalnego rozkwitu i rozmnożenia… –  tłumaczy reżyserka.

Materiał filmowy zostanie wykorzystany w spektaklu. Projektowi będzie towarzyszyć wystawa w piwnicach WTW, której wernisaż odbędzie w dniu premiery. Zobaczymy tam makietę w małej skal,  uruchamiane za pomocą guzika manekiny – mechaniczne  postaci – wypełniające swoje zadania zawsze według zaprojektowanego dla nich schematu.

Premiera: 21 września 2013
Bilety na premierę w cenie 50 zł, pozostałe spektakle 32 zł i 24 zł.

reżyseria i opracowanie muzyczne: NATALIA SOŁTYSIK
występują: IRENA RYBICKA, TOMASZ ORPIŃSKI

Autor | Sabina Misakiewicz