Szósta edycja festiwalu MIASTOmovie odbędzie się we Wrocławiu już między 26 a 30 września. Filmem, który otworzy tegoroczną odsłonę jedynego w Polsce przeglądu kina poświęconego miastu i architekturze, będzie „Czekając na Barcelonę” w reżyserii Juho-Pekki Tanskanena – opowieść o żyjących na ulicach stolicy Katalonii nielegalnych imigrantach.

Malownicze uliczki Barcelony dla wielu są urzeczywistnieniem romantycznego marzenia o mieście – jednak nie dla tych, dla których są one jedynym domem. „Czekając na Barcelonę” („Waiting for Barcelona”) opowiada o trudniących się zbiórką złomu i sprzedażą podróbek nielegalnych imigrantach, mieszkających na ulicach jednego z największych miast Hiszpanii. Przewodnikiem po tym niewidocznym z perspektywy turystycznych szlaków środowisku jest 27-letni Mou, który opuścił ojczyznę, gdy miał 13 lat i od tego czasu wiedzie bezdomne życie w okolicach Las Ramblas. Film pokazuje, że marzenie o mieście są uniwersalne – rzeczywistość, jaka nas w nim czeka, kształtowana jest natomiast przez zasobność portfela i posiadane obywatelstwo.

Oficjalne otwarcie 6. MIASTOmovie odbędzie 26 września o godzinie 20:00, a jego gościem będzie reżyser „Czekając na Barcelonę” – fiński twórca Juho-Pekka Tanskanen.

Nadchodząca edycja MIASTOmovie poświęcona będzie pokazaniu ulicy w wielu jej aspektach: od podstawowej formy organizacji życia w mieście, przez idee ożywienia ulic i odzyskania miasta dla ludzi, kwestie wyzwań transportowych w miastach XXI wieku, po ulicę jako przestrzeń realizacji twórczej, a także – w ostatnich latach – przestrzeń protestu. W programie filmowych znajdzie się m.in. dokument „Obywatelka Jane. Walka o miasto” („Citizen Jane: Battle for the City”) autorstwa Matta Tyrnauera czy polska premiera dokumentu „Echa Stambułu” („Istanbul Echoes”).

Festiwal odbędzie się od 26 do 30 września, bilety na pokazy filmowe trafią do sprzedaży na początku września. Organizatorem jest Wrocławska Fundacja Filmowa, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław.
Szczegółowe informacje można znaleźć na www.MIASTOmovie.pl oraz tutaj.

 

Zwiastun filmu „Czekając na Barcelonę”

 


Autor: Kuba Żary
Zdjęcia: mat. prasowe