- KARTKA Z KALENDARZA - 17 LIPCA -


- REKLAMA -

Nie przegap! Spektakl otrzymał wyróżnienie w Nurcie OFF tegorocznego 36. PPA we Wrocławiu. Zapowiedź jest spoilerem, który zabierze Wam część dobrej zabawy. Przekonajcie się sami w poniedziałek, 11 maja o godz. 20.

O SPEKTAKLU

Oto dwóch aktorów o afrykańskim pochodzeniu spotyka się na przesłuchaniu do tytułowej roli w Otellu Wiliama Szekspira. Obaj znają tekst sztuki na pamięć, mają przeanalizowane każde słowo. Towarzyszy im pianista, będący zarazem uczestnikiem i świadkiem wydarzeń na scenie. Spotkanie w takich okolicznościach staje się pretekstem do przyjrzenia się sobie, analizy własnej tożsamości, zbadania swoich korzeni rozpiętych pomiędzy dwoma kontynentami. A może stanie się czymś jeszcze? Może polskiemu widzowi uda się w problemach bohaterów odnaleźć swoje własne? Jak często zastanawiamy się, czym dla nas jest ojczyzna? Tekst dramatu powstał na podstawie przeżyć aktorów w nim występujących. Ich doświadczeń związanych z uprzedzeniami oraz zagubienia pomiędzy dwiema ojczyznami. Dzięki takiemu zabiegowi struktura dramatu nawiązuje do teatru dokumentalnego. Pytania, jakich dotyka ta komedia charakterów, dotyczą więc tak samo problemów tolerancji rasowej, jak i problemów współczesnego patriotyzmu.

*

PISALIŚMY PO PREMIERZE

Zabawna opowieść o rasistowskich stereotypach opowiedziana przez dwóch mulatów: Mikołaja Woubisheta (pół-Etiopczyka) i Amina Bensalema (pół-Algierczyka), dla których doskonałą kontrę stworzył Grzegorz Mazoń (prawie) Ślązak z Gliwic (urodzony w Sosnowcu). Dyskusja o ojczyźnie i tęsknocie to niesamowita podróż przez śmiech aż do wzruszenia, bo przecież nasz kochany bocian jest niczym Mikołaj i Amin biało-czerwono-czarny. Pół roku mieszka przecież w Polsce, a drugie pół w Afryce. I tu i tam jest jego ojczyzna.

Zdradziliśmy nieco więcej… ale naprawdę lepiej przeżyć to samemu i usłyszeć ze sceny. To będzie niezapomniany czas.

*

scenariusz i reżyseria: Jan Naturski
muzyka / kier. muzyczne: Grzegorz Mazoń
scenografia i kostiumy: Marzena Wodziak
konsultacja choreograficzna: Piotr Małecki
obsada: Amin Bensalem, Mikołaj Woubishet, Grzegorz Mazoń

Po spektaklu zapraszamy na rozmowę z aktorami: Aminem Bensalemem, Mikołajem Woubishetem, Grzegorzem Mazoniem oraz Olimpią Świst reprezentującą Nomada Stowarzyszenie. Rozmowę poprowadzi Karol Pęcherz.

Bilety:
20 zł – dostępne w Tajne Komplety. Księgarnia partnerska Dolnośląskiej Szkoły Wyższej,
Przejście Garncarskie 2

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSPORTOWY RAPORT #44 (28.04.2015)
Następny artykuł„Wesele” [RECENZJA]
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.