Latem częstochowianie dzielą się na dwie grupy – tych, którzy witają pielgrzymów z otwartymi ramionami oraz tych, co za nimi lekko mówiąc nie przepadają.

Masz wolne i marzysz o tym, żeby w ten gorący sierpniowy dzień pospać trochę dłużej. W Częstochowie nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić, bo od godziny szóstej rano zza okna słychać śpiewy raźno maszerującej pielgrzymki.

Nie zrozumcie mnie źle, podziwiam pielgrzymów. Pewnie dlatego, że sama nie zdecydowałabym się na pieszą wędrówkę, trwającą wiele dni. Dla ludzi głęboko wierzących, pielgrzymka jest corocznym punktem obowiązkowym. Bo czy chcemy czy nie, mamy w tym mieście wyjątkowe miejsce kultu religijnego – Jasną Górę, a w niej historyczny obraz z Czarną Madonną.

Tak więc na przełomie lipca i sierpnia do Częstochowy ściągają liczni ludzie, od trzylatków po starców – znad morza, z gór, czy nawet z Włoch (jakby Watykan nie był wystarczający). Idą i śpiewają, pełni radości życia, by świętować 15-tego sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Jednak mieszkańcy Częstochowy w różnoraki sposób przeżywają to oblężenie. Jedni wychodzą, by witać pielgrzymów, machać im, czy nawet rozdawać wodę i kwiaty. Trudno również ukryć, że ręce zacierają w tym letnim okresie właściciele punktów noclegowych i gastronomicznych, którzy zarobią kilka razy więcej niż normalnie. Są też tacy, co zwyczajnie cieszą się, że zazwyczaj dosyć opustoszałe centrum miasta ożywa.

Ale jak każda sytuacja na tym świecie ma zarówno plusy jak i minusy. Bowiem nie każdy ma ochotę słuchać śpiewów nagłaśnianych przez megafony całymi dniami, czy stać w korkach na zablokowanych przez pielgrzymki drogach. Na dłuższą metę może to być uciążliwe.

W Częstochowie pojawi się również Piesza Wrocławska Pielgrzymka na Jasną Górę, która wyruszy dzisiaj, czyli 2 sierpnia i po pokonaniu około 230 km dotrze na miejsce 10 sierpnia. A że wszyscy jesteśmy tylko ludźmi to mogę powiedzieć, że część mieszkańców powita was uśmiechem, a druga, bardziej sceptyczna grupa, z grymasem na twarzy.

 


Autor: Oliwia Rybiałek z Częstochowy
Zdjęcie: www.wikipedia.org