60 pytań z zakresu architektury, historii, sportu i znanych osobistości – tyle czekało na 300 chętnych, którzy wzięli udział w Wielkim Teście Wiedzy o Wrocławiu. Nowa inicjatywa zorganizowana w mieście okazała się strzałem w dziesiątkę. 

To była pierwsza edycja Wielkiego Testu, której start przyciągnął zainteresowanych wrocławian. Każdy chciał spróbować swoich sił i sprawdzić, jak dobrze zna własne miasto. Zebrani w Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego wzięli udział w teście, którego zwyciężcy mogli liczyć na nagrody pieniężne. Nad pytaniami pracowali wspólnie: red. Beata Maciejewska, dr Maciej Łagiewski, Tomasz Sielicki i Mariusz Urbanek. Czy udało im się stworzyć wymagający sprawdzian?

Test można ująć w trzech słowach: ludzie, miejsca, zdarzenia. Dotyczy zatem znanych wrocławskich osobistości, architektury i charakterystycznych obiektów oraz faktów z całej tysiącletniej historii. Wszystkie pytania musieliśmy wspólnie zweryfikować i uszeregować względem trudności. Przyznam szczerze, że sam nawet nie potrafiłbym odpowiedzieć na wszystko, co ujęto w naszym teście. Wierzę jednak, że komuś uzyska się utrzymać maksymalną liczbę punktów – mówi dr Maciej Łagiewski, autor pytań i dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Niestety nikomu nie udało się osiągnąć maksimum. Pierwszy wynik pomimo tego pozostaje imponujący. 54 punkty na 60 możliwych dały panu Markowi Kuchciakowi zwycięstwo.

Pytania sportowe stanowiły dla mnie największy problem. Statystyki, wyniki meczów, te wszystkie liczby bywają trudne. Jestem z urodzenia wrocławianinem, ale trochę przygotowywałem się do testu. Przede wszystkim sięgnąłem po literaturę autorów pytań. Trafnie przewidziałem, że spora część tych zagadnień będzie pochodziła właśnie stamtąd -–przyznaje pan Marek Kuchciak.

Na zwyciężcę czekała nagroda w wysokości 7000 złotych. Drugie miejsce udało się zdobyć panu Krzysztofowi Sarnie, któremu do wyniku lidera zabrakło jedynie dwóch punktów. Trzecią finalistką została natomiast pani Aleksandra Bogusz, która otrzymała 1500 złotych nagrody.


Autor: Wojciech Kosek
Zdjęcia: Wojciech Kosek