Stara piekarnia- tak nazywa się projekt utworzenia w starym budynku piekarni Mamut przy ul. Sienkiewicza ekskluzywnego hotelu, apartamentów oraz butików.  Leszek Kośniewski prezes opolskiej spółki K&K Kośniewski Development, właściciel budynku i przyległego terenu, chciałby aby powstał tam 5 gwiazdkowy hotel.

Pomysł przekształcenia zaniedbanego budynku i rozbudowy obiektu ujrzał światło dzienne w 2008 roku, rok wcześniej spółka  K&K weszła w posiadanie „Mamuta”. Pierwotny plan nie uwzględniał powstania hotelu, całość kompleksu czyli wyremontowany gmach starej piekarni oraz dwa nowe skrzydła miały pełnić funkcję mieszkalną. Miejsce na parterach przeznaczone zostało dla restauracji i eleganckich sklepów. W historycznym gmachu powstać miały luksusowe lofty a w dobudowanych budynkach apartamenty.

Ewolucja projektu zaczęła się w 2008 roku, raczkujący kryzys na rynku nieruchomości oraz przyznanie Polsce organizacji Euro 2012 to główne siły sprawcze zmian. O tym, że Wrocław wybrany został na miasto-gospodarza Euro oficjalnie dowiedzieliśmy się w maju 2009 roku, nieoficjalnie jednak już dużo wcześniej dochodziły sygnały potwierdzające przyznanie naszemu miastu tego statusu. Wielu biznesmenów, widząc taki rozwój wypadków, jeszcze przed majem 2009 próbowało wstrzelić się ze swoimi projektami aby zdążyć i zarobić na nadchodzących ME w 2012 roku.

Moda na lofty, mieszkania o wielkiej powierzchni w poprzemysłowych budynkach, przybyła do nas z Europy Zachodniej i  Stanów Zjednoczonych. W USA w latach ’70 i ’80 minionego wieku, członkowie bohemy artystycznej często organizowali sobie w opuszczonych budynkach mieszkania, pracownie i miejsca wystawiennicze. Pomysł na tyle się spodobał, iż w latach ’90 XX wieku lofty, po drugiej stronie Atlantyku, stały się synonimem luksusu i elegancji. W 2007 roku mieszkań tego typu we Wrocławiu nie było, nie wiele lepiej jest dziś choć pojawiają się już oferty „skurczonych” loftów u wrocławskich developerów. O ile symptomy nadchodzącego kryzysu spowodowały, że mało realne byłoby sprzedanie loftów, część z nich miała mieć po 120m kw. powierzchni i niewiele mniejsze tarasy, które miały się znaleźć w starej części kompleksu, o tyle mocno opłacalne wydawało się powstanie ekskluzywnego hotelu.

W czerwcu 2009 roku wrocławskie mediach przedstawiły wizualizacje nowego Mamuta oraz zmiany jakie prezes Kośniewski naniósł do swojego projektu. W pomieszczeniach piekarni, która swoją nazwę zawdzięcza piecom mamucim służącym do wypieku pieczywa, nie miało być już loftów a elegancki hotel mieszczący110 pokoi. Bliskie sąsiedztwo Ostrowa Tumskiego i ogrodu botanicznego oraz tylko dwa hotele w pobliżu, nie o tak wysokim standardzie jak ten planowany, to wszystko powinno sprawić, że biznes Kośniewskiego będzie opłacalny. Pomysł spółki K&K poparł również miejski architekt, Piotr Fokczyński powiedział-Sąsiedztwo Ostrowa Tumskiego to najlepszy z możliwych magnesów- w podobnym tonie lecz nieco krytyczniej odnośnie standardu obiektu swoje zdanie sformułował Marek Kończak, ekspert rynku nieruchomości – Nie sądzę, aby aż pięć gwiazdek było trafionym pomysłem…hotel powinien mieć trzy gwiazdki. W środku ma znaleźć się miejsce na sale konferencyjne, fitness club i basen. Osoby zaniepokojone o wygląd zewnętrzny Mamuta, uspokoił sam Leszek Kośniewski Z zewnątrz cały budynek zostanie odnowiony. Pojawi się podjazd dla autokarów, aby turyści swobodnie mogli wejść do środka. Planuje się również arkady wzdłuż całego budynku. Pięknie wkomponują się w otoczenie- jest to o tyle dobra informacja, że wiele obiektów zabytkowych, w naszym kraju niszczeje bądź jest przebudowywanych w sposób który tracą swój wyjątkowy charakter.

W maju 2010 roku pojawiły się informacje o tym, że operatorem nowego hotelu może zostać słynna sieć Marriott. Oprócz jednego hotelu w centrum Warszawy i budowanego mniejszego obiektu o niższym standardzie w pobliżu stołecznego portu lotniczego Okęcie, nasz Mamut byłby trzecim projektem tej firmy w Polsce. Według doniesień pojawiających się na wrocławskich portalach, prezes Kośniewski oraz przedstawiciel Marriott w Polsce na pytanie dotyczące współpracy dyplomatycznie odpowiadali- nie potwierdzam nie zaprzeczam. Wydawało się być to bardzo prawdopodobne ponieważ miesiąc później, w czerwcu 2010, zaczęły się wyburzenia baraków na podwórzu kompleksu. Niestety od tamtego czasu rozbudowa i remont nie postąpiły nawet o krok.

Ostatnio na stronie inwestora K&K Kośniewski Development pojawiły się nowe wizualizacje projektu. Czy jest to oznaka jakiegoś przełomu? Niestety nawet jeśli tak to obiekt na pewno nie przyjmie kibiców którzy odwiedzą Wrocław z okazji piłkarskiego czempionatu o prymat na starym kontynencie. Jest to o tyle smutne, iż ten sam los podzieliły już Hiltony przy budynku Poczty Głównej oraz ul. Piłsudskiego oraz Rialto na Ostrowie Tumskim.

Leszek Kośniewski jest opolskim biznesmenem, we Wrocławiu znany jest głównie ze sponsorowania największego turnieju szermierczego w Europie dla dzieci do lat 15 „Challenge Wratislavia” oraz klubu szermierczego KS Wrocławianie.

 ( Krzysztof Bełej)