W najbliższą środę w Muzeum Współczesnym Wrocław odbędzie się czwarte spotkanie z cyklu „VOID_studia” – 16 września porozmawiamy o tym, jakie są współczesne strategie, zasady i motywacje stojące za odtwarzaniem historycznej zabudowy miast. 

Punktem wyjścia dla spotkania staną się interesujące przykłady rekonstrukcji architektonicznych zrealizowane we Wrocławiu w ostatnich dekadach, latach, a nawet te wciąż „w budowie” – m.in. ostatnia odbudowana w obrębie Rynku Kamienica pod Złotym Psem, bezprawnie wyburzona kamienica przy ulicy Kanonii 9 czy zniszczony w trakcie wojny Konwikcie Biskupim na Ostrowie Tumskim. Współczesne miasto zwykle opiera się na zrębie pochodzącym z odległych czasów – podstawę tego zrębu stanowi architektura zabytkowa, której ochrona „leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową”. U podstaw wielu centrów miast po II wojnie światowej legła koncepcja odtworzenia tego, co w nich zniknęło. Czy jest to niezbędne? Czy nie lepiej byłoby wznieść nowe „szklane domy”?Zastanowimy się, czy działania przywracające formy historycznej architektury w przestrzeni współczesnego miasta są zasadne i czy rekonstrukcja jest nam potrzebna, a jeśli tak, to co ją uzasadnia.

Wprowadzaniem do dyskusji będzie wykład mgr inż. arch. Mateusza Michalskiego – doktoranta na Wydziale Architektury PWr, zajmującego się historią architektury, detalem historyczny oraz współczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, a przede wszystkim teorią architektury w kontekście nauk o kulturze, filozofii i religii. Michalski jest autorem publikacji o tematyce tożsamości w architekturze oraz jednym z autorów artykułu „Studium rekonstrukcji bastejowych fortyfikacji Wrocławia na przykładzie reliktów odkrytych w rejonie pl. Wolności”. Współtwórca kilkunastu dokumentacji konserwatorskich obiektów z obszaru Wrocławia i dolnego Śląska, oraz współprojektantem technologii fasad wielu współczesnych obiektów Wrocławia.

„VOID” to kilkumiesięczny projekt artystyczno-badawczy organizowany we współpracy Wrocławskiej Fundacji Filmowej i Muzeum Współczesnego Wrocław, którego kuratorami są Anka Bieliz i Kuba Żary. Tematem projektu są luki, które trwają w stanie zawieszenia, gdzieś pomiędzy „całym” Breslau a „zupełnym” Wrocławiem.

Czwarte spotkanie z cyklu „VOID_studia” odbędzie sie w Muzeum Współczesnym Wrocław w środę, 16 września, o godzinie 18.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł„Romeo i Julia” z Royal Opera House
Następny artykułEuropejski Tydzień Mobilności 2015
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.