Teatr Muzyczny Capitol zaprasza na kolejną premierę na Scenie Restauracja. Już 9 grudnia odbędzie się spektakl „Czystka” Przemysława Wojcieszka w reżyserii Pawła Palcata. Pokazy przedpremierowe zaś 7 i 8 grudnia. 

Reżyser filmowy i teatralny Przemysław Wojcieszek zaczął pisać tekst „Czystki” w ubiegłym roku. Wstrząsnęła nim sprawa Turecka.

To, co wydarzyło się wtedy w Turcji, gdzie frakcja radykalna podjęła się obalić rząd i prezydenta Erdoğana było jak czarny scenariusz – powiedział Przemysław Wojcieszek. –  Pomyślałem, że w Polsce może zdarzyć się podobna sytuacja, za kilka lub kilkanaście lat. Spotkanie z ludźmi, którym udało się z Turcji wyjechać i cała tamta sytuacja zainspirowały mnie do napisania tekstu – tłumaczy Wojcieszek. 

Przypomnijmy, że latem 2016 roku życie wielu ludzi w Turcji zmieniło się radykalnie. W konsekwencji puczu życie straciło wielu ludzi, tysiące zostało aresztowanych, pracę stracili wojskowi, policjanci, prokuratorzy, sędziowie, dziennikarze i nauczyciele. Zamknięto 15 uniwersytetów, ponad sto redakcji i tytułów medialnych. Tysiącom mieszkańców cofnięto paszporty i zakazano wyjazdu z kraju. Wprowadzono stan wojenny i godzinę policyjną. Władze Tureckie zawiesiły obowiązywanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

„Czystka” to historia o współczesnych realiach Turcji. Narratorem w spektaklu jest Hande Kader, transseksualna działaczka LGBT, zamordowana w 2016 r. W postać kobiety wciela się  Paweł Palcat, znakomity aktor legnickiego teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Palcat jest również reżyserem spektaklu. Na scenie zobaczymy także  Adriannę Jendroszek, Michała Surówkę oraz Sylwestra Dąbrowskiego. Scenografię zaprojektowała Agata Andrusyszyn, autorem muzyki jest Filip Zawada.


„Czystka”

Premiera na Scenie Restauracja 9 grudnia g. 19.00,

Pokazy przedpremierowe: 7 grudnia g. 22.00, 8 grudnia g. 19.00
Czas: 75 min

Realizacja

Tekst: Przemysław Wojcieszek
Reżyseria: Paweł Palcat
Scenografia: Agata Andrusyszyn
Muzyka: Filip Zawada

Obsada

Paweł Palcat, Michał Surówka, Adrianna Jendroszek, Sylwester Dąbrowski

Bilety: www.teatrcapitol.pl


Autor: Sabina Misakiewicz
Zdjęcia: Filip Zawada