Już w najbliższy czwartek  w podróży śladami polskich filmowców Polish Cinema for Beginners odwiedzi Szwecję – kolejnym tytułem pokazywanym w ramach 9. edycji przeglądu będzie „Obce niebo” Dariusza Gajewskiego. Gościem specjalnym pokazu będzie reżyser filmu.

 
Podczas 9. edycji Polish Cinema for Beginners – pod hasłem „Poland Abroad” – przyglądamy się, jak polscy filmowcy widzą zagranicę. „Obce niebo” zabierze nas do Szwecji, gdzie mieszka polskie małżeństwo w kryzysie – trener sportowy Marek (Bartłomiej Topa) i pracująca jako masażystka Basia (nagrodzona za tę rolę na festiwalu w Gdyni Agnieszka Grochowska). Ich kłótnie mają negatywny wpływ na córeczkę Ulę, której zachowanie niepokoi szkołę, a następnie – opiekę społeczną. Chcąc uchronić dziewczynkę przed przemocą domową, do akcji wkracza opiekunka socjalna Anita (w tej roli Ewa Fröling, pamiętna z Fanny i Aleksander Bergmana), która oddaje Ulę pod opiekę rodziny zastępczej. Rodzice rozpoczynają dramatyczną walkę z biurokracją o własną córkę. „Obce niebo” wywołało dyskusję o kondycji polskiej rodziny i granicach ingerencji w jej sprawy.
Zwiastun filmu „Obce niebo”

Gościem specjalnym drugiego pokazu 9. sezonu Polish Cinema for Beginners będzie Dariusz Gajewski, reżyser i scenarzysta „Obcego nieba”. Gajewski jest wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich i członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Jego głośna „Warszawa” (2003) była wielkim odkryciem festiwalu w Gdyni, gdzie uhonorowana została Złotymi Lwami dla najlepszego filmu. Następnie zrealizował m.in. „Lekcje pana Kuki” (2007) i właśnie „Obce niebo” (2015), które triumfowało na festiwalu Off Camera w Krakowie. Spotkanie z gościem poprowadzi Adam Kruk, odpowiedzialny za program Polish Cinema for Beginners.
Pokaz „Obcego nieba” odbędzie się 12 października o godzinie 20:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie KinoNH.pl. Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na: PolishCinema.com.pl i facebook.com/PolishCinema. Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa.

Do zobaczenia w kinie!


Autor: Kuba Żary