Legendarny gitarzysta Pink Floyd wystąpi u nas z okazji Europejskiej Stolicy Kultury. Będzie mu towarzyszyła trzydziestoosobowa orkiestra Zbigniewa Preisnera i Leszek Możdżer. Koncert odbędzie się 25 czerwca na Placu Wolności przed Narodowym Forum Muzyki.

Rozpoczęła się sprzedaż biletów (w cenach od 125 do 195 złotych). Można je dostać w Empikach i na ebilet.pl. Przygotowano 25 tysięcy miejsc. Na koncercie Gilmour zagra utwory z najnowszej płyty „Rattle That Lock” oraz płyty „On An Island”. Usłyszymy też przeboje Pink Floyd.
*

David Gilmour

Urodzony w Cambridge angielski muzyk, wokalista i kompozytor. Jeden z najlepszych gitarzystów wszech czasów, wieloletni wokalista i gitarzysta zespołu grupy Pink Floyd.

Gilmour dołączył do Pink Floyd w 1967 roku, zastępując Syda Barretta. Jego charakterystyczny styl gry na gitarze był jednym ze źródeł sukcesu Pink Floyd w latach 70. David Gilmour był też liderem zespołu po wznowieniu działalności Pink Floyd. Brytyjski muzyk i kompozytor współpracował także m.in z takimi artystami jak Grace Jones, Tom Jones, Elton John, B.B. King, Paul McCartney, John Lennon, Sam Brown, Bob Dylan, Pete Townshend, zespołami The Who i Supertramp oraz stworzył wiele supergrup występujących epizodycznie w wielkich koncertach charytatywnych. Odkrył i wypromował talent wokalistki Kate Bush. Nagrał cztery solowe płyty: David Gilmour (1978), About Face (1984), On an Island (z roku 2006, na której autorem orkiestracji do utworów był Zbigniew Preisner, a w nagraniach wziął udział Leszek Możdżer) oraz Rattle That Lock (2015). 6 marca David Gilmour będzie obchodził 70. urodziny.


Płyta „Rattle That Lock”

To czwarty solowy album Davida Gilmoura. Wydany 18 września 2015 r. stał się sukcesem na skalę globalną. Trafił na pierwsze miejsca list przebojów w 11 krajach, w tym w Polsce i Wielkiej Brytanii, oraz do pierwszej piątki w kolejnych 12 krajach, między innymi w Niemczech. Album uzyskał też najwyższą w karierze Gilmoura pozycję na listach przebojów w Stanach. Na iTunes album uzyskał pierwszą pozycję w 12 krajach. Po Europie następnym przystankiem trasy ‘Rattle That Lock’ jest Ameryka Północna. Gilmour wystąpi w Los Angeles, Toronto, Chicago i Nowym Jorku.

Autor | Daniel E. Groszewski