Noc z Designem na stałe wpisała się w mapę kulturową Wrocławia. Tegoroczna jubileuszowa edycja będzie gościć Alessandra Mendiniego oraz Dorotę Koziarę w roli Art Dyrektora. 10. Noc z Designem już 22 czerwca w Galerii Wnętrz Domar.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji a jednocześnie zaproszeniem do dyskusji na temat kondycji światowego i polskiego designu jest hasło: „Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd idziemy”

– Będziemy dyskutować na tematy, które nas, polskich projektantów i producentów frapują od lat, a mianowicie – czym jest polski design i jak wygląda obecnie na tle innych krajów. Będziemy próbować odpowiadać sobie na pytania: Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd Idziemy? Te bardzo ogólne słowa odnoszą się tak naprawdę nie tylko do polskiego designu. Będziemy mówić o funkcji i estetyce w szerokim znaczeniu, choć w dzisiejszych czasach, przy rozwoju współczesnych nauk, estetyka również zaliczana powinna być do funkcji. Będziemy dyskutować o produkcji przemysłowej na dużą i średnią skalę, jak i też o rzemiośle, czy w końcu o bardzo popularnej w ostatnich latach autoprodukcji, czyli wyrobach jednocześnie projektowanych i wytwarzanych przez samych projektantów. Dziś zaznaczamy nasze poważne miejsce w historii współczesnego światowego designu – mówi Dorota Koziara, Art Dyrektor 10 jubileuszowej Nocy z Designem.

 Dorota Koziara w swoim dorobku ma projekty wnętrz dla takich firm jak m.in. Alessi czy Swatch. We Wrocławiu zaprezentuje wystawę TOP 10 by Koziara, czyli przegląd polskiego kultowego designu w osobistej perspektywie artystki oraz debata z Dorotą Koziarą o kondycji wzornictwa polskiego. Na wystawie będzie można podziwiać chociażby fotel RM58 projektu Romana Modzelewskiego, a także dzieła Rajmunda Hałasa, Tomasza Augustyniaka, Tomka Rygalika, Mowo Studio Moniki Elikowskiej-Opali i Wojciecha Opali, Jadwigi Husarskiej, Studia Pawlak & Stawarski, Agnieszki Bar, Zakładów Ceramicznych Bolesławiec oraz Bartka Mejora.

Gościem specjalnym będzie Alessandro Mendini – architekt, projektant i redaktor naczelny DOMUS. W 1998 roku wraz z bratem Francesco Mendinim otworzyli Atelier Mendini w Mediolanie. Marka Ecopixel przedstawi zarówno najnowsze projekty autorstwa Alessandro Mendiniego – szezlongi Alex oraz projekty założyciela marki, projektanta Jana Puylaerta z Holandii. Z Włoch natomiast przyjadą do nas prace tego samego autora dla marki WET, której również był założycielem. Marka WET jako pierwsza na świecie zaprojektowała i wyprodukowała innowacyjne wanny i umywalki ze światłem ledowym wewnątrz.

10. Noc z Designem uświetnią wystawy młodych twórców oraz dorobek wydziałów wzornictwa uczelni artystycznych w całym kraju, które odniosły sukces podczas prezentowanej ramach Salone del Mobile w Mediolanie w 2017 roku wystawy zbiorowej Polish Design Tomorrow is Today, której Art Dyrektorem była również Dorota Koziara.  Nie zabraknie również kolejnej edycji Marek Dolnośląskich i Dobrego Tygodnia Projektanta. Wystawom towarzyszyć będą warsztaty i pokazy, specjalnie przygotowane przez Galerię Wnętrz Domar. Z okazji jubileuszowej edycji, całe wydarzenie uświetni koncert włoskiego zespołu jazzowego Ottavo Richter.

Noc z Designem to przede wszystkim okazja, aby poznać projektantów ich projekty oraz nowe trendy, panujące w meblarstwie i wzornictwie. Odwiedzający będą mogli zobaczyć różne rozwiązania wnętrzarskie, przyjrzeć się meblom, wyposażeniom wnętrz, posłuchać prelekcji i po prostu spędzić czas w miłej atmosferze. Wstęp jest bezpłatny. 10. Noc z Designem już 22 czerwca 2018 roku w godzinach 19:00-24:00 w Galerii Wnętrz Domar przy ul. Braniborskiej 14.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: instagram, mat. prasowe