Warsaw BEagles triumfowali w pierwszej edycji rozgrywek futbolu ośmioosobowego, rozgrywanych pod egidą Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego (PLFA). W Turnieju Finałowym PLFA 8 drużyna „B” Warsaw Eagles w finale po dogrywce pokonała Devils Wrocław „B”.

Wyniki meczów Turnieju Finałowego PLFA 8

1. półfinał: Warsaw BEagles – Griffons Słupsk 21:0

2. półfinał: Devils Wrocław „B” – Bydgoszcz Archers 30:14

mecz o 3. miejsce: Griffons Słupsk – Bydgoszcz Archers 14:8

finał: Warsaw BEagles – Devils Wrocław „B” 22:14 (po dogrywce)

 

Klasyfikacja końcowa

1.      Warsaw BEagles (6 zwycięstw, 0 porażek)

2.      Devils Wrocław „B” (5 zwycięstw, 1 porażka)

3.      Griffons Słupsk (4 zwycięstwa, 2 porażki)

4.      Bydgoszcz Archers (3 zwycięstwa, 3 porażki)

 

– Przed rozpoczęciem rozgrywek wierzyliśmy, że jesteśmy w stanie zagrać w finale. Rzeczywiście, w decydującym starciu zagraliśmy z Devils. Co ciekawe graliśmy z drużynami, które paradoksalnie miały więcej doświadczenia, ale mimo tego udało nam się wygrać całe rozgrywki triumfując we wszystkich 6 meczach. Kilku zawodników BEagles na pewno znajdzie miejsce w pierwszym składzie Orłów. W przyszłym roku powalczymy o mistrzostwo PLFA – powiedział po meczu finałowym Phillip Dillon, szkoleniowiec Warsaw Eagles. – Przygotowanie drużyny do gry w PLFA 8 było dla mnie wielką frajdą. Zbudowaliśmy drużynę praktycznie od zera, treningi rozpoczęliśmy dopiero w lipcu pod kątem tych rozgrywek. Jestem dumny, że moi zawodnicy tak szybko potrafili się zgrać i prezentować futbol, który pozwolił zwyciężyć w rozgrywkach – dodał Dillon.

 

– Czujemy lekki niedosyt, zarówno po sezonie PLFA I i PLFA 8. W finałach obu rozgrywek zabrakło nam naprawdę bardzo niewiele by wygrać. Oba mecze przegraliśmy dosłownie o centymetry. Jestem jednak dobrej myśli, gdyż wielu zawodników, którzy wystąpili w „ósemkach” jest na najlepszej drodze do gry w pierwszym składzie w naszej drużynie PLFA I – powiedział Seweryn Plotan, menadżer Devils Wrocław.

 

– Mecz z BEagles przegraliśmy na własne życzenie. Byliśmy mało skoncentrowani. Nie było aż takiej dużej różnicy w poziomie, na jaką wskazywałby wynik. Myślę, że 10-godzinna podróż przed Turniej Finałowym przełożyła się na naszą dyspozycję. Jesteśmy jednak bardzo zadowoleni ze zdobycia trzeciego miejsca. To bardzo pozytywnie rokuje na  przyszłość – skomentował sobotnie zmagania Kamil Wysoki, skrzydłowy Griffons Słupsk.

 

– Żałuję, że nie udało się zdobyć trzeciego miejsca, bo to było w naszym zasięgu. Jechaliśmy do Warszawy po zwycięstwo w turnieju, ale już pierwsza kwarta meczu z Devils zweryfikowała nasze cele. Serdecznie dziękujemy kibicom, którzy przyjechali do Warszawy gorąco nasz dopingować w tą bardzo zimną sobotę –  powiedział po zakończeniu turnieju Adrian Kuźniewski, menadżer Bydgoszcz Archers.

 

 

finał: Warsaw BEagles – Devils Wrocław „B” 22:14 (po dogrywce)

 

W meczu koronującym Turniej Finałowy i cały sezon Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego, Diabły od początku przejęły inicjatywę. Już pierwsza, długa seria ofensywna została ukoronowana przyłożeniem Stefana Bocheńskiego po podaniu Bartosza Dziedzica.

 

W całej pierwszej połowie Psy Gończe nie były w stanie sforsować szyków obronnych rywali. Wrocławianie zdobywali kolejne jardy, ale przed przerwą nie potrafili ponownie wykonać akcji punktowej.

 

Przed rozpoczęciem trzeciej kwarty Devils prowadzili 7:0. Narada ze sztabem szkoleniowym podziałała pozytywnie na gospodarzy Turnieju Finałowego. Znakomitą formę, taką jak prezentował w turniejach eliminacyjnych, odnalazł running back BEagles Jakub Juszczak. Po ładnej serii ofensywnej warszawianie zmniejszyli prowadzenie rywali do raptem jednego punktu.

 

Odpowiedź Diabłów była natychmiastowa. W następującym ciągu akcji w ataku precyzyjnym podaniem popisał się Patryk Podziemski, a piłkę złapał Filip Oliwa. Po kolejnym skutecznym podwyższeniu za jeden punkt wrocławianie prowadzili ośmioma punktami.

 

Nie podłamało to zawodników drużyny ze stolicy. Po ostatniej w regulaminowym czasie zmianie stron, niedługo po rozpoczęciu czwartej kwarty serię ofensywną ukoronował Tomasz Balcer po podaniu Artura Górskiego. Dzięki skutecznemu podwyższeniu za dwa punkty BEagles doprowadzili do remisu.

 

Na dwie minuty przed zakończeniem regulaminowego czasu gry Devils mieli wyborną szansę na rozstrzygnięcie na swoją korzyść losów meczu. Przyjezdni zbliżyli się na raptem dwa jardy do pola punktowego Psów Gończych. W trzech próbach nie potrafili jednak sforsować bardzo mocnej w drugiej połowie formacji obrony BEagles. W czwartej próbie trener Dimos Spiropoulos zaordynował próbę kopnięcia z pola za trzy punkty.

 

Po raz kolejny defensywa warszawian stanęła na wysokości zadania. Zablokowane kopnięcie pozwoliło drużynie ze stolicy doprowadzić do dogrywki.

 

Jako pierwsi, w dodatkowej części gry, piłkę otrzymali gospodarze. Podbudowane znakomitą postawą w drugiej połowie Psy Gończe szybko zdobyły przyłożenie po biegu Jakuba Bartlera. Chwilę później dwa punkty dołożył Jakub Juszczak po kolejnym biegu.

 

Diabły nie były w stanie odpowiedzieć akcją punktową, która pozwoliłaby doprowadzić do drugiej dogrywki. W dwóch pierwszych akcjach formacja obrony BEagles cofnęła rywali o ponad 10 jardów. W trzeciej próbie podanie w wykonaniu przyjezdnych nie udało się. By móc podtrzymać serię ataku Devils musieli w jednym zagraniu zdobyć aż 20 jardów. Rozgrywający gości został jednak powalony przed linią wznowienia akcji i to Warsaw BEagles mogli celebrować zwycięstwo w pierwszej edycji rozgrywek futbolu ośmioosobowego.

 

Warsaw BEagles – Devils Wrocław „B” 22:14 (0:7, 0:0, 14:7, 0:0, 8:0)

 

I kwarta

0:7 przyłożenie Stefana Bocheńskiego po podaniu Bartosza Dziedzica (podwyższenie za jeden punkt Alan Neary)

 

III kwarta

6:7 przyłożenie Jakuba Juszczaka po akcji biegowej

6:14 przyłożenie Filipa Oliwy po podaniu Patryka Podziemskiego (podwyższenie za jeden punkt Alan Neary)

 

IV kwarta

14:14 przyłożenie Tomasza Balcera po podaniu Artura Górskiego (podwyższenie Marcin Jodłowski po podaniu Artura Górskiego)

 

dogrywka

22:14 przyłożenie Jakuba Bartlera po akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Jakub Juszczak)

 

 

mecz o 3. miejsce: Griffons Słupsk – Bydgoszcz Archers 14:8

 

W meczu o brązowy medal stanęły naprzeciw siebie drużyny, które w turniejach eliminacyjnych Grupy Północnej już dwukrotnie mierzyły się w tym sezonie. W ostatnią niedzielę sierpnia Łucznicy pokonali Gryfy 20:6, ale w ostatnim starciu tych drużyn to słupczanie byli górą, przed dwoma tygodniami, triumfując 20:14.

 

Archers, dopingowani przez kilkudziesięcioosobową grupę kibiców, która przyjechała z Bydgoszczy by wspierać swój zespół, szybko zabrali się do pracy. Po pierwszej kwarcie, w której żadnej z drużyn nie udało się zbliżyć do pola punktowego rywali, w drugiej to Łucznicy wyszli na prowadzenie dzięki efektownemu, 70-jardowemu biegowi Adriana Kuźniewskiego.

 

Niedługo później podopieczni Macieja Suchanowskiego doprowadzili do remisu. Ładnym podaniem popisał się rozgrywający słupczan Dawid Kryszyłowicz. Po złapaniu piłki, odbierający Daniel Popek popędził z nią w pole punktowe rywali. Licząca blisko 50 jardów akcja przyniosła Gryfom 6 punktów.

 

Kontuzjowanego w meczu półfinałowym Pawła Kubiaka, z obowiązku, na pozycji rozgrywającego musiał zastępować grający nominalnie w obronie, na pozycji safety Bartosz Spłocharski. To odbiło się na grze bydgoszczan, którzy szczególnie w drugiej połowie mieli problemy ze zdobywaniem jardów.

 

Po raz pierwszy w meczu, w trzeciej kwarcie Gryfy wyszły na prowadzenie gdy przytomną akcją obronną popisał się Jakub Sawicki opanowując zgubioną w polu punktowym przez ofensywę rywali piłkę. Dzięki skutecznemu podwyższeniu za dwa punkty w wykonaniu Marcela Koniecznego słupczanie prowadzili ośmioma punktami.

 

Mimo usilnych prób Łucznicy nie byli w stanie zdobyć punktów w ataku. W połowie czwartej kwarty Griffons rozpoczynali serię blisko własnego pola punktowego. Przewinienie jednego z liniowych we własnym polu punktowym kosztowało słupczan dwa punkty. Jak się okazało później była to ostatnia akcja punktowa tego meczu. Gryfy mogły świętować zajęcie trzeciego miejsca w 9-zespołowej stawce PLFA 8.

 

Griffons Słupsk – Bydgoszcz Archers 14:8 (0:0, 6:6, 8:0, 0:2)

 

II kwarta

0:6 przyłożenie Adriana Kuźniewskiego po akcji biegowej

6:6 przyłożenie Daniela Popka po podaniu Dawida Kryszyłowicza

 

III kwarta

14:6 przyłożenie Jakuba Sawickiego po odzyskaniu piłki w polu punktowym rywali (podwyższenie za dwa punkty Marcel Konieczny)

 

IV kwarta

14:8 dwa punkty dla Archers (safety) po przewinieniu zawodnika Griffons w jego własnym polu punktowym

 

 

2. półfinał: Devils Wrocław „B” – Bydgoszcz Archers 30:14

Na drodze do finału rozgrywek PLFA 8 zwycięzcom Grupy Południowej stanęła drużyna bydgoskich Łuczników. Od początku meczu inicjatywa należała jednak do Diabłów. Szybko zdobyte przez Wrocławian przyłożenie nie zniechęciło jednak jedynej drużyny futbolu amerykańskiego z województwa kujawsko-pomorskiego.

 

W odpowiedzi w pole punktowe rywali wbiegł rozgrywający Paweł Kubiak. Nieskuteczna próba podwyższenia w wykonaniu bydgoszczan spowodowała to, że po pierwszej kwarcie Diabły prowadziły 8:6.

 

W drugiej i trzeciej części gry wrocławianie systematycznie konstruowali kolejne serie ofensywne zdobywając dwa przyłożenia. Oba uzyskane zostały po podaniach bardzo dobrze dysponowanego Bartosza Dziedzica. Pierwsze z nich zdobył Filip Oliwa, drugie brat Bartosza – Tomasz.

 

Na początku drugiej połowy wykluczającej z gry kontuzji doznał rozgrywający Archers Paweł Kubiak, co poskutkowało tym, że ataki drużyny z Bydgoszczy straciły impet.

 

Gdy na początku czwartej kwarty przyłożenie zdobył Na początku czwartej kwarty przyłożenie dla Diabłów zdobył Stefan Bocheński po podaniu Patryka Podziemskiego stało się jasne, że to wrocławianie zagrają w meczu finałowym.

 

Ostatnim akcentem meczu była akcja punktowa Łuczników. Kuźniewski dwukrotnie wbiegł w pole punktowe rywali – zdobywając przyłożenie i wykonując skuteczne podwyższenie za dwa. Mecz zakończył się wyraźnym zwycięstwem wrocławian 30:14.

 

 

Devils Wrocław „B” – Bydgoszcz Archers 30:14 (8:6, 8:0, 8:0, 6:8)

 

I kwarta

8:0 przyłożenie Bartosza Dziedzica po akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Filip Oliwa po podaniu Bartosza Dziedzica)

8:6 przyłożenie Pawła Kubiaka po akcji biegowej

 

II kwarta

16:6 przyłożenie Filipa Oliwy po podaniu Bartosza Dziedzica (podwyższenie za dwa punkty Filip Dziedzic)

 

III kwarta

24:6 przyłożenie Tomasza Dziedzica po podaniu Bartosza Dziedzica (podwyższenie za dwa punkty Filip Oliwa po podaniu Bartosza Dziedzica)

 

IV kwarta

30:6 przyłożenie Stefana Bocheńskiego po podaniu Patryka Podziemskiego

30:14 przyłożenie Adriana Kuźniewskiego po akcji biegowej (podwyższenie za dwa punkty Adrian Kuźniewski)

 

 

1. półfinał: Warsaw BEagles – Griffons Słupsk 21:0

 

W pierwszym meczu Turnieju Finałowego gospodarze imprezy, najlepsza po turniejach eliminacyjnych drużyna – Warsaw BEagles, podjęli zdobywcę dzikiej karty – Griffons Słupsk.

 

Mimo iż mecz rozpoczął się o nietypowej dla futbolu, wczesnej porze – o 10:00 – warszawianie szybko przystąpili do ataku. Jeszcze w pierwszej kwarcie nie byli w stanie zdobyć punktów, ale dwa przyłożenia jeszcze przed przerwą pozwoliły BEagles prowadzić do przerwy 15:0. Pierwsze z nich wywalczył Jakub Juszczak po akcji biegowej, drugie Marcin Jodłowski po podaniu Richarda Mbewe.

 

Gdy w trzeciej kwarcie kolejne przyłożenie zdobył Tomasz Balcer, po podaniu pełniącego funkcję rozgrywającego w drugiej połowie Artura Górskiego, stało się jasne, że pierwszym z finalistów będzie drużyna ze stolicy.

 

Mimo usilnych prób, Gryfy po raz pierwszy i ostatni w tegorocznych rozgrywkach PLFA 8 nie były w stanie zdobyć w meczu punktów. Spotkanie zakończyło się zasłużonym zwycięstwem warszawian 21:0.

 

Warsaw BEagles – Griffons Słupsk 21:0 (0:0, 15:0, 6:0, 0:0)

 

II kwarta

7:0 przyłożenie Jakuba Juszczaka po akcji biegowej (podwyższenie za jeden punkt Adam Pogorzelski)

15:0  przyłożenie Marcina Jodłowskiego po podaniu Richarda Mbewe (podwyższenie za dwa punkty Adam Pogorzelski po podaniu Richarda Mbewe)

 

III kwarta

21:0 przyłożenie Tomasza Balcera po podaniu Artura Górskiego

 

(plfa)