W dniach 22-27 października Dolnośląskie Centrum Filmowe zaprezentuje szereg seansów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów 2017. Wydarzenie to zbiór i jednocześnie podsumowanie najważniejszych filmów inspirowanych wartościami ewangelicznymi.

Zdecydowana większość seansów ma miejsce w Dolnośląskim Centrum Filmowym, jednak pokazy odbędą się także w kilka innych wrocławskich placówkach: m.in. Centrum Historii Zajezdnia czy Civitas Christiana. Wydarzenie poświęcone twórczości filmowej utrzymanej w zgodnie z katolickimi zasadami ma za zadanie nie tylko wspierać wiarę, ale także propagować.  

Głównym punktem tegorocznej edycji jest przegląd filmów wybranych przez powszechnie znane osoby ze świata sztuki filmowej, które oprócz uczestnictwa w pokazie zaproszą do dyskusji po jego zakończeniu. W programie znajdziemy cały przekrój produkcji począwszy od brutalnej „Przełęczy ocalonych” Mela Gibsona, o której pisałem w ubiegłym roku, przez pozycje stricte religijne: „Habemus papam – mamy papieża”, kończąc na fabularyzowanym dokumencie „Dwie korony”. Obrazy te zasługują na uwagę niezależnie od wyznania i przekonań, ale to nie koniec atrakcji.

W ramach festiwalu nie może zabraknąć wydarzeń towarzyszących m.in. Konkursu Młodych, prelekcji i paneli dyskusyjnych, a także koncertów czy warsztatów filmowych. Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów 2017 to także zaproszeni goście: Krzysztof Zanussi, Adam Woronowicz (odtwórca głównej roli w filmie „Dwie korony”) ,  Dominika Figurska czy Radosław Pazura.

Wstęp wolny za okazaniem bezpłatnych wejściówek dostępnych w kasach kina.Więcej informacji na stronie organizatora: http://mkff.pl/.


Autor Patryk Wolny