Ruszyła największa impreza fanów fantasy, anime, gier komputerowych i popkultury. Impreza, która będzie trwała do końca weekendu, przyciągnęła tłumy zainteresowanych. Nie brakuje rozrywek, paneli dyskusyjnych, wystaw oraz poświęconych swojej pasji cosplayerów.

Organizatorzy XIV Dni Fantastyki postawili na oryginalny klimat. Całość odbywa się w malowniczym Centrum Kultury Zamek we wrocławskiej leśnicy. Plener zdecydowanie służy uczestnikom wydarzenia, którzy radośnie spędzają czas, wybierając interesujące ich panele dyskusyjne i wykłady. Na zewnątrz natomiast kręci się mnóstwo osób zachęconych bogatymi wystawami i wioskami fanowskimi.

To są nasze pierwsze Dni Fantastyki, na jakich jesteśmy. Interesujemy się anime, mangami, grami komputerowymi. Tutaj jest wszystko, co nas kręci. Świetna atmosfera, wspaniali ludzie. Na pewno tutaj wrócimy za rok – zapewniają Oliwia Bąkowska i Nina Czarnik, uczestniczki XIV Dni Fantastyki.

Oliwia Bąkowska i Nina Czarnik

Wśród wystaw nie brakuje gadżetów związanych z mangą, anime i ogólnie pojętą popkulturą. Prym jednak wiodą stoiska z wyrobami ręcznymi.

Jeżeli coś jest bardzo skomplikowane, to zajmuje mi to nawet kilka dni. Większość elementów jest malowana ręcznie farbami. Głównie zajmuję się produkcją spinek do włosów, a mojej pasji poświęcam już 2 lata – mówi Łukasz Stawowczyk, właściciel 2 Towers Leatherworks, które oferuje skórzane przedmioty.

Stałym elementem każdego konwentu są cosplaye. To one sprawiają najwięcej radości zarówno samym przebranym, jak i ludziom, którzy mogą zrobić zdjęcie ze swoim idolem. Na Dniach Fantastyki nie brakuje oryginalnych pomysłów.

– Pomysł na moje przebranie narodził się spontanicznie, gdy przeglądałem okładki zespołów metalowych. Jutro natomiast pojawię się jako Vault Dweller z Fallouta – zapewnia Maciej Olearczuk, cosplayer, który wcielił się w Jezusa.

Dla spragnionych wiedzy także przygotowano pokaźną serię wykładów. Dni Fantastyki otworzyła m.in. prelekcja tanatologicza dr Łukasza Śmigila z Uniwersytetu Wrocławskiego. rozpoczął ją spontanicznymi słowami: Bardzo istotnym było, by każdego trupa zakopać nieco głębiej niż sięga jego wzrost. Tylko wtedy jesteśmy pewni, że nigdy nie wylezie na górę!

Prelekcja dr Łukasza Śmigla w ramach XIV Dni Fantastyki.

Nie zapomnijcie wpaść na Dni Fantastyki! 30 czerwca czeka nas spotkanie z G.F. Darwin oraz konkurs cosplay, w którym zwycięzca otrzyma Kryształowego Smoka!

GALERIA ZDJĘĆ Z WYDARZENIA:


Autor: Wojciech Kosek
Zdjęcia: Wojciech Kosek