Podczas drugiego pokazu widzowie zobaczyli „Królestwo” w reżyserii Hiszpana Rodrigo Sorogoyena. Dyskusja na temat uczciwości klasy politycznej rozgrzała do czerwoności publiczność oraz uczestników panelu dyskusyjnego.

Film  opowiada historię Manuela Lópeza Vidala, pnącego się po kolejnych szczeblach politycznej kariery wiceprezydenta wspólnoty autonomicznej. Zamiast cieszyć się z kolejnych sukcesów, musi zmierzyć się on z zarzutami dotyczącymi korupcji we własnej partii. Mający wiele na sumieniu główny bohater staje się kozłem ofiarnym napiętnowanym przez opinię publiczną. Osaczony, ale zdeterminowany by przetrwać, wspierany wyłącznie przez żonę i córkę, wypowiada wojnę partyjnym systemom.

Tradycyjnie już po seansie zorganizowany został panel dyskusyjny prowadzony przez redaktora Jana Pelczara. W jego skład weszli: ambasadorka LUX Prize w Polsce Natalia Ryba, krytyk filmowy, członek Europejskiej Akademii Filmowej Piotr Czerkawski oraz dr hab. Arkadiusz Lewicki, filmoznawca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Natalia Ryba była pod wrażeniem talentu hiszpańskiego reżysera, który jej zdaniem przez cały film prowadzi widza za rękę, pokazując najważniejsze elementy opowiadanej historii.
Doceniła muzykę, zdjęcia i grę aktorów pozwalających widzowi mocniej przeżywać zmagania głównego bohatera. Nieco odmiennego zdania był Piotr Czerkawski. Zdaniem krytyka filmowego twórca nieco powierzchownie podszedł do tematu korupcji politycznej, nie mówiąc widzom niczego odkrywczego. Natomiast według Arkadiusza Lewickiego zaprezentowany film należy postrzegać bardziej jako kino gangsterskie. Historia nie określa poglądów politycznych głównych bohaterów, nie pozycjonuje ich jako prawicę, lewicę czy centrum, dlatego należałoby traktować ich raczej jako swoistą zorganizowaną grupę przestępczą.

Polityczna korupcja okazała się tematem, który mocno poruszył widzów środowego pokazu. Pojawiły się głosy, że jest to pierwszy film prezentujący tak dobitnie upadek moralny klasy politycznej, dbającej wyłącznie o własny interes. Zdecydowana większość uczestniczących w dyskusji wyraziła zadowolenie z faktu, że film znalazł się w finałowej trójce walczącej o nagrodę LUX 2019, dzięki czemu zobaczą go europarlamentarzyści z wielu krajów i może choć w niewielkim stopniu wpłynie to na ich codzienne działania.

Przed nami jeszcze jeden pokaz w ramach Dni Filmowych LUX 2019 – o godzinie 19:00 zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na projekcję filmu pt. „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” w reżyserii Madsa Brüggera.


Nagroda Filmowa LUX, przyznawana przez Parlament Europejski od 2007 roku, ma na celu wspieranie kinematografii jako naturalnej przestrzeni do otwartej debaty na temat wartości europejskich. Inicjatorzy wyróżnienia wierzą, że kino – ze względu na swoją masowość – jest idealną platformą do dyskusji na temat przyszłości społeczeństwa europejskiego, zarówno jego potrzeb, jak i oczekiwań.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNowy przewoźnik we Wrocławiu
Następny artykułWrocław bez smogu – miasto chce poprawić jakość powietrza
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.