Historia Petruni, kobiety sprzeciwiającej się patriarchatowi i dominującej roli kościoła w Macedonii, rozpoczęła kolejną edycję Dni Filmowych LUX 2019. Pokaz zorganizowany przez Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu przyciągnął do kina Nowe Horyzonty tłumy fanów ambitnej europejskiej kinematografii.

Co się wydarzy, kiedy kobieta weźmie udział w rywalizacji tradycyjnie zarezerwowanej dla mężczyzn i w zmaganiach tych jako pierwsza wyłowi krzyż wrzucony do rzeki przez popa? Przekonuje się o tym główna bohaterka macedońskiego filmu Teony Strugar Mitevskiej pt. „Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia”, który wrocławska publiczność mogła obejrzeć pierwszego dnia Dni Filmowych LUX 2019. Tytułowa bohaterka przez cały film musi zmagać się z ostracyzmem społeczeństwa, które nie potrafi zaakceptować jej walki o równe prawa dla kobiet.

Równouprawnienie oraz dominująca rola kościoła w kulturze europejskiej były również głównymi tematami dyskusji zorganizowanej po projekcji filmu. W debacie prowadzonej przez redaktora Jana Pelczara wzięli udział: Daria Sudoł – krytyczka kultury, nauczycielka akademicka, dziennikarka, feministka. Edi Mulić – urodzony w Skopje absolwent Uniwersytetu św. Cyryla i Metodego, członek wielu organizacji pozarządowych zarówno w Macedonii, jak i w naszym kraju oraz Natalia Ryba, ambasadorka LUX Prize w Polsce.

Edi Mulić podkreślił, że przedstawiona w filmie sytuacja jest mocno nietypowa, ale sam obraz macedońskiej prowincji został przez reżyserkę przedstawiony bardzo wiernie. Bieda, niepewność jutra i obawa przed koniecznością emigracji zarobkowej w niektórych rejonach Macedonii jest czymś powszechnym. Z kolei zdaniem Darii Sudoł dzieło Teony Strugar Mitevskiej jest pięknym, prawdziwym i poruszającym obrazem patriarchalnej kultury, gdzie kobiety nie mogą liczyć na równe prawa. Według Sudoł wiele kobiet również w Polsce może utożsamiać się z główną bohaterką. Część z nich po 30 roku życia staje się „niewidzialnych” dla społeczeństwa, przez co trudniej im realizować własne ambicje, zarówno te zawodowe, jak i prywatne.

To nie koniec filmowych emocji na najwyższym poziomie. Drugiego dnia miłośnicy europejskiego kina będą mogli obejrzeć film „Królestwo” w reżyserii Rodrigo Sorogoyena. Początek seansu o godzinie 19:00 w Kinie Nowe Horyzonty.


Nagroda Filmowa LUX, przyznawana przez Parlament Europejski od 2007 roku, ma na celu wspieranie kinematografii jako naturalnej przestrzeni do otwartej debaty na temat wartości europejskich. Inicjatorzy wyróżnienia wierzą, że kino – ze względu na swoją masowość – jest idealną platformą do dyskusji na temat przyszłości społeczeństwa europejskiego – zarówno jego potrzeb, jak i oczekiwań.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułListopadowe premiery w AST: „Chłopi” i „Nasza klasa”
Następny artykułWeekendowe utrudnienia na Miłoszyckiej
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.