Do prestiżowej nagrody LUX nominowane zostały filmy: Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia; Królestwo oraz Kto zabił sekretarza generalnego ONZ? Zobaczyć je będzie można bezpłatnie w dniach 12-14 listopada w Kinie Nowe Horyzonty. Wejściówki do odebrania w kasach kina oraz w Biurze Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

LUX to prestiżowa nagroda filmowa przyznawana przez Parlament Europejski do 2007 roku. Finałowe filmy tłumaczone są na 24 języki, ich celem jest zachęcenie do otwartej debaty o wartościach europejskich. W tym roku nominowane zostały: Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia; Królestwo oraz Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?

Produkcje zobaczyć będzie można podczas Dni Filmowych LUX od 12 do 14 listopada w Kinie Nowe Horyzonty. Darmowe wejściówki czekają na zainteresowanych w kasach kina oraz w Biurze Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Po każdym seansie odbędzie się dyskusja z udziałem ekspertów oraz drobny poczęstunek.

Kalendarz projekcji w Kinie Nowe Horyzonty

ul. Kazimierza Wielkiego 19a/21, godz. 19.00, sala nr 5
 
12.11.2019 „Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia”, reż. Teona Strugar Mitevska (Macedonia Północna/Belgia/Słowenia/Chorwacja/Francja, 2019)

13.11.2019 „Królestwo” reż. Rodrigo Sorogoyen (Hiszpania/ Francja, 2018)

14.11.2019 „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” reż. Mads Brügger (Dania/Norwegia/Szwecja/Belgia, 2019)


Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia (God exists – her name is Petrunya)

W madecońskiej wiosce co roku odbywa się ceremonia, podczas której pop wrzuca do wody święty krzyż. Męźczyzna, który go wyłoni, może liczyć na dobrobyt. Co jednak, kiedy wbrew tradycji robi to kobieta? Petrudnia odmawia oddania krzyża i pyta, dlaczego nie ma prawa do szczęścia…

Królestwo (The realm)

Do czego zdolny jest człowiek, żeby utrzymać władzę? Manuel López Vidal (Antonio de la Torre) to polityk, który chce rozwijać swoją karierę. Na jaw wychodzi jednak korupcja polityczna, a Hiszpan rozpoczyna walkę z układami w państwie.

Kto zabił sekretarza głównego ONZ? (Cold case Hammarskjöld)

Dag Hammarskjöld zginął w podejrzanej katastrofie lotniczej w 1961 r. W drodze do zawieszenia negocjacji w celu rozwiązania konfliktu w Katanga w Kongo, w którym stawką były znaczące interesy gospodarcze. Szwedzki sekretarz generalny ONZ był postępowym politykiem, który chciał zapobiec przywróceniu wpływów przez kraje zachodnie, takie jak Wielka Brytania i Francja, w Afryce po uzyskaniu przez kolonie niepodległości. Film rzuca światło na tajemnicę. Po raz trzeci w historii nagrody LUX dokument znalazł się wśród trzech finalistów.