Już 1 września startuje cykl wydarzeń związanych z 12 edycją Dni Karpia. Ta trwająca do listopada impreza w Dolinie Baryczy, to nie tylko możliwość obcowania z wyjątkowością samego miejsca, ale także czas na zapoznanie się z Kolorowym Szlakiem Karpia. 

 

Niemal trzy miesiące i ponad 60 wydarzeń – tak bogaty jest jest tegoroczny kalendarz Dni Karpia, których koordynatorem jest Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”. Karp jako produkt lokalny jest wysoko ceniony i promowany nie tylko przez mieszkańców tego regionu. Karpiem zachwycają się smakosze ryb i szefowie kuchni, a sama potrawa jest serwowana już nie tylko na wigilijnym stole.

– Dolina Baryczy jest jedynym miejscem, gdzie karp wpływa na cały obszar – mówi Inga Demaniuk-Ozga prezes Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”. – Nie spotkałam się z tak szeroką promocją lokalnego produktu nigdzie w Polsce, nigdzie w Europie. Ten kap hodowany jest w Dolinie Baryczy od ponad 800, jest to bardzo długa tradycja. Gospodarka rybacka daje oczywiście pracę mieszkańcom, ale też jest wspaniałą wizytówką. – dodaje Inga Demaniuk-Ozga.

Tegoroczne obchody Dni Karpia mają bogaty program, w ramach którego czas umilą lokalne zespoły, animatorzy kultury, leśnicy, przyrodnicy, edukatorzy i usługodawcy turystyczni, pokazujący Dolinę Baryczy z kajaka, bryczki czy roweru. Podążanie Kolorowym Szlakiem Karpia da możliwości zobaczenia najważniejszych atrakcji, zabytków, miejsc aktywności i edukacji w regionie. 

Ponad 60 wydarzeń wchodzących w skład Dni Karpia 2017 w Dolinie Baryczy, podzielone zostały na kategorie:

Wydarzenia plenerowe – 7 wydarzeń, które pozwolą odwiedzić wyjątkowe miejsca,    skosztować smacznych dań z karpia, kupić produkty regionalne, posłuchać muzyki, a przede wszystkim dobrze się bawić! Możesz wybrać się na festyn rekreacyjny pełen atrakcji dla dzieci, złowić Taaką rybę, przejechać się kolejką, posłuchać koncertów gwiazd – tych lokalnych i tych znanych szerszej publiczności – lub zobaczyć, jak tradycyjnie odławia się karpie. Na większość wydarzeń wstęp wolny!

Wydarzenia edukacyjne – 14 wydarzeń, które pozwolą Ci poznać bogactwo przyrodnicze i kulturowe Doliny Baryczy. Możesz to zrobić na wiele sposobów – wybierając się na wycieczkę rowerem lub pieszo, biorąc udział w grze fabularnej lub wystawie fotograficznej, pikniku rodzinnym lub nocnym zwiedzaniu pałacu Maltzanów. Każde wydarzenie dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń i pozwoli zrozumieć, dlaczego ten region jest tak wyjątkowy.

Zawody wędkarskie – 6 wydarzeń o różnym stopniu trudności, odbywających się na pięknie położonych akwenach Doliny Baryczy. W większości mogą wziąć udział amatorzy i rodziny z dziećmi. Dzięki temu złapią nie tylko rybę, ale również bakcyla wękowania, a miłe towarzystwo i bogate przyrodniczo otoczenie to gwarancja dobrej zabawy. Szczegółowe informacje w dalszej części informatora – we wszystkich zawodach jest ograniczona liczba miejsc, więc warto zarezerwować je już dziś!

Kolacje rybne – aż 21 wydarzeń kulinarnych, w których możesz wziąć udział sam, z przyjaciółmi lub rodziną! Kolacje przy muzyce granej na żywo, urozmaicone konkursami, spacerem edukacyjnym, wykładem ornitologa lub obserwacją rozgwieżdżonego nieba. Kolacje w stylu włoskim, śródziemnomorskim lub lokalnym, ale zawsze na bazie ryb słodkowodnych ze stawów Doliny Baryczy. Możez odwiedzać kolejne restauracje i raczyć się gościnnością oraz kunsztem kulinarnym ich gospodarzy.

Wydarzenia aktywne – 11 wydarzeń, dzięki którym spędzisz czas aktywnie, otoczony nieporównywalną z żadnym innym regionem naturą! Możesz podziwiać ją z kajaka, bryczki czy roweru, pieszo lub uprawiając nordic walking. Tu nie chodzi o bicie rekordów, ale o propagowanie aktywnego stylu życia i niebanalnych sposobów poznawania regionu. Rezerwuj bilet już dziś, bo wielu miejsc, gdzie odbywają się te wydarzenia, możesz jeszcze nie znać!

Wydarzenia towarzyszące – 7 wydarzeń trwale wpisanych w harmonogram Dni Karpia. Dwa z nich – spływ kajakowy Czysta Barycz i Konkurs Wiedzy o Dolinie Baryczy – przeznaczone są dla szkół. Pozostałe imprezy maja charakter otwarty. To wystawa fotograficzna w niezwykłym młynie w Wierzchowicach i zajęcia z edukatorami na malowniczej ścieżce edukacyjnej wokół krośnickich stawów. Zapraszamy również na Święto Sadów – promocję równie znanego jak karp produktu, jakim są jabłka i inne dary sadów.

Szczegółowy kalendarz wydarzeń tutaj 

Autor: Sabina Misakiewicz