Od 28 listopada do 2 grudnia zapraszamy do wrocławskiego Kina Nowe Horyzonty na Dni Kina Fińskiego. Wspólnie z Konsulatem Honorowym Finlandii będziemy świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez kraj. 

W programie przeglądu znalazły się trzy najciekawsze, nagradzane na światowych festiwalach filmy – Szermierz, Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia i Po tamtej stronie.

 

Program

28 listopada, 19.30 – Szermierz, reż. Klaus Härö

Fińsko-estońska produkcja, w której poznajemy historię szpadzisty – Endela Neilsa – ukrywającego się na wsi w Estonii przed radziecką tajną policją. Na miejscu otwiera klub szermierski dla dzieci, a sport staje się dla nich nową formą ekspresji i ucieczką od szarej, sowieckiej rzeczywistości. Klaus Härö w odpowiednich proporcjach połączył dramat i humor, ukazując sposoby na przełamywanie marazmu w trudnych chwilach. Szermierz był fińskim kandydatem do Oscara w 2016 roku.

1 grudnia, 19.30 – Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia, reż. Juho Kuosmanen

Zdobywca nagrody w sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes. Olli Mäki to subtelny, zrealizowany w czerni i bieli portret człowieka, który znalazł się w centrum medialnego huraganu: oto fińska gwiazda ringu ma szansę na zdobycie tytułu mistrza świata w pojedynku ze sławnym Amerykaninem, Daveyem Moore’em.  Oparty na faktach film Kuosmanena jest mieszanką melancholii i humoru, a także typowo fińskiego, chłodnego dystansu z intymnym spojrzeniem na ludzki los.

2 grudnia, 18.00 – Po tamtej stronie, reż. Aki Kaurismäki

W nagrodzonym na tegorocznym Berlinale Po tamtej stronie fiński mistrz kina opowiada historię zblazowanego mieszkańca Helsinek przypadkiem spotykającego uciekiniera z Syrii. Choć znajomość między mężczyznami zaczyna się niefortunnie, szybko nawiązują głęboką więź, która zostanie wystawiona na wiele ciężkich prób. Kaurismäki nie pozostaje głuchy na echa wzbierającej na całym świecie fali ksenofobii i nacjonalizmu, potrafi jednak przebić się przez warstwę smutku, by zaoferować widzom porcję niełatwego optymizmu i zaraźliwego poczucia humoru.

Bilety w cenie 16 zł można kupić w kasach kina i na stronie kinonh.pl.


Autor: Karolina Bialik

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł„Strefa” wyszła z Wrocławia
Następny artykułJesienna wyprzedaż na Steamie ruszyła
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.