Dzień Seniora w Imparcie z muzyki słynie!

Poniedziałek 22 września, czwarty dzień świętowania „Dni Seniora – Wrocław 2014”, upłynął przede wszystkim pod znakiem artystycznych występów, i to zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, którzy swym talentem często dorównywali tym pierwszym.  Można było się o tym przekonać uczestnicząc w III Przeglądzie Amatorskich Chórów Senioralnych, a także w spektaklu muzycznym „Bo to się zwykle tak zaczyna…”. Wydarzenia te miały miejsce w  Biurze Festiwalowym IMPART 2016, które to tego dnia zostało niemal w całości opanowane przez seniorów.

Na przeglądzie chórów wystąpiło czternaście wspaniałych grup artystycznych. Rozśpiewywały się zarówno chóry z wrocławskich organizacji senioralnych, jak i okolicznych miejscowości. Na przegląd przybył także chór aż z Zielonej Góry („CANON”), co stanowiło nie lada niespodziankę. W trakcie kilkugodzinnych eliminacji, w sali kameralnej IMPARTU, wystąpiły następujące zespoły: „SURSUM CORDA” z UTW Uniwersytetu Wrocławskiego; „ASTER” z Centrum Kultury Agora, „GAJOWICE” działający przy Radzie Osiedla Gajowice; „ECHO” – przy Polskim Komitecie Pomocy Społecznej; „MAGNOLIA” ze Stowarzyszenia Nowy Dwór; „BAKARA” z Klubu Seniora Bakara; „SENIOR STAR” z Centrum Kultury Wrocław-Zachód; „ASTER” – Koło Gospodyń Wiejskich z Domasławia; „ATENA” z Obornik Śląskich; „CANON” z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury; „KUŹNICZANIE” działający przy Radzie Osiedla Kuźniki; „SIWY WŁOS” z Piławy Górnej; „APASJONATA” z UTW Uniwersytetu Ekonomicznego; „RADOŚĆ” z Klubu 4 Regionalnej Bazy Logistycznej. Ogólnie wydarzenie zgromadziło około 280 uczestników, którzy oprócz grupowych występów na scenie, udzielali się również wokalnie wraz z całą publicznością, której to śpiew od czasu do czasu wypełniał program konkursu. W roli konferansjera przeglądu, który zachęcał seniorów do wspólnego śpiewu, miedzy innymi piosenki „My seniorzy, my seniorzy, wciąż do żartów i zabawy żeśmy skorzy…” po raz kolejny wystąpił pan Andrzej Maria Turkiewicz ze Stowarzyszenia „ACTIV” . Wspomagał go także główny organizator, pan Krzysztof Strecker z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. W jury zasiedli: pani Barbara Szarejko, dyrygent i specjalista od emisji głosu, wielokrotnie odznaczona za liczne projekty artystyczne, a także pan Włodzimierz Konarski, radca prawny i członek Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej oraz wspomniany Andrzej Maria Turkiewicz. Poziom występów był bardzo wysoki i wyrównany. Jury z pewnością będzie miało problem z wyborem wyróżnionych chórów.  Zgodnie z zasadami konkursu, nie ma bowiem 1, 2 i 3 miejsca, przyznawane są zaś równorzędne wyróżnienia. Wszyscy wykonawcy otrzymują także dyplomy z podziękowaniem za udział w przeglądzie, ale to nastąpi dopiero podczas gali finałowej, która odbędzie się w niedzielę 28 września w Auli Leopoldina. Tego dnia okaże się również, które zespoły zostaną laureatami wyróżnień.

W tym samym czasie, tuż obok, w sali teatralnej, odbywała się próba generalna zespołu znakomitych artystów, przygotowujących się do spektaklu muzycznego „Bo to się zwykle tak zaczyna…”, cieszącego się dużym zainteresowaniem seniorów. Komplet chętnych do udziału w wydarzeniu był już na długo przed poniedziałkową wrocławską premierą. To spektakularne widowisko rozpoczęło się o godzinie 18.00. Pełna sala widzów, wspaniała oprawa sceniczna i znakomita muzyka! W repertuarze artystów znalazły się popularne piosenki, takie jak Powróćmy jak za dawnych lat, Nigdy więcej, Dumka na dwa serca obok tak doskonale znanych tytułów musicalowych: My fair Lady, Chicago, West Side Story, Mamma mia, Upiór w operze.Seniorzy licznie zgromadzeni na widowni, już podczas przerwy w spektaklu, nie kryli swego zachwytu i podziwu dla artystycznych doznań, w których mieli okazję uczestniczyć. Nic więc dziwnego, że po drugiej części występu, artyści otrzymali owacje na stojąco i gromkimi brawami zostali poproszeni o bisy. W taki oto sposób widzów oczarował zespół artystów w składzie:  Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak, Renata Drozd, Paulina Janczak, Agnieszka Tyrawska-Kopeć, Małgorzata Dąbrowska, Tomasz Janczak, Damian Konieczek, Maciej Kucera, z towarzyszeniem Chóru i Orkiestry pod batutą Szymona Makowskiego. Głównym organizatorem spektaklu była Agencja Artystyczna Pro Musica.

Wrocławskie Centrum Seniora dziękuje instytucjom, które zorganizowały dla seniorów te dwa wspaniałe muzyczne przedsięwzięcia. Podziękowania kierujemy dla Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, Biura Festiwalowego IMPART 2016 i Agencji Artystycznej Pro Musica, przede wszystkim zaś dla wszystkich artystów: członków chórów oraz znakomitych aktorów, tancerzy i piosenkarzy.

Autor | Joanna Ryłko

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMiędzynarodowy Turniej o Puchar Mieczysława Łopatki
Następny artykuł13. rocznica śmierci Henryka Tomaszewskiego
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.