Energetyczny trening  pamięci – miał miejsce w trakcie Memoriady, zajęć organizowanych już po raz drugi w ramach „Dni Seniora – Wrocław 2014”,  i wchodzących w skład Senioriady, czyli igrzysk sportowych dla seniorów.  Choć trening pamięci, w odróżnieniu od pozostałych dyscyplin ujętych w programie Senioriady, z pozoru nie wymaga sprawności fizycznej, to wcale do końca tak nie jest.

Przekonali się o tym uczestnicy warsztatu ćwiczenia pamięci, który odbył się w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora, w czwartek 25 września. Okazało się, że zapamiętywanie wymaga wiele energii, a przede wszystkim konsekwencji i systematyczności.

 Warsztat dla sporej grupy seniorów, którzy z zapałem podeszli do zajęć i z celem poprawy stanu swej pamięci, przeprowadziła pani Barbara Maniak, profesjonalna trenerka pamięci, od 10 lat zajmująca się tą dziedziną, zafascynowana ludzkim umysłem  i jego możliwościami. Spotkanie rozpoczął pan Robert Pawliszko, kierownik Wrocławskiego Centrum Seniora, od anegdoty dotyczącej pamięci części seniorów, którzy to w ubiegłym roku nie przybyli na trening pamięci, gdyż… zapomnieli, że się na niego zapisali. Pani trener dodała zaś, że w tym roku, jak widać po pełnej sali, taka sytuacja nie ma miejsca. Nie bez znaczenia pozostaje jednak fakt, że udało się to, być może, dzięki drobnej pomocy organizatora Memoriady – Stowarzyszenia Promocji Sportu FAN, który to przypomniał seniorom o zajęciach wiadomością sms-ową. Ten zabawny początek spotkania tylko potwierdził pogląd, że pamięć należy ćwiczyć, i to w każdym wieku, a najlepiej pod okiem specjalisty. A tego typu profesjonalne gimnastykowanie umysłu, w trakcie czwartkowego spotkania, zgromadzeni seniorzy mieli zapewnione.

Na wstępie trzygodzinnego warsztatu pani Barbara przybliżyła historię Memoriady na świece. Przedstawiła także podstawowe jej dyscypliny, ze szczegółowym ich omówieniem.  Następnie zaproponowała jedną z nich do realizacji dla seniorów, w celu sprawdzenia stanu ich umysłów. Było to zadanie zatytułowane „Twarze i nazwiska”. W weryfikacji jego wyników prowadzącą wspomagali  międzynarodowi sędziowie. Każdy uczestnik, na indywidualne życzenie, mógł zapoznać się z oceną swej pracy i otrzymać informację co należy zmienić i w jaki sposób poprawić stan pamięci. Druga część spotkania polegała na wykonywaniu ćwiczeń pamięciowych. Łamigłówki, zadania na czas, wykorzystujące liczby, litery, ale i spostrzeganie oraz logiczne myślenie pochłaniały seniorów niemal całkowicie. Wszyscy uruchamiali swe umysły, jak tylko mogli, i koncentrowali się nad sprawnym rozwiązywaniem zadań. Nie zawsze było łatwo, o czym uczestnicy treningu otwarcie mówili podczas dyskusji na forum grupy, jak i po zakończeniu zajęć. Większość przyznała również, że poprzez maksymalną koncentrację i skupienie na zadaniach zmęczyli nie tylko swój mózg, ale i ciało. Pomimo tego nie zamierzają się poddawać i obiecują ćwiczyć dalej. Pomocne w tym postanowieniu mogą okazać się ćwiczenia, które pani Barbara podarowała uczestnikom na zadanie domowe. Kilkakrotnie podczas spotkania wspominała bowiem, jak ważna w uzyskaniu efektów pamięciowych jest konsekwencja, systematyka i powtarzanie ćwiczeń.

Wrocławskie Centrum Seniora dziękuje organizatorom Memoriady, szczególnie zaś pani Barbarze Maniak, za przybliżenie seniorom kompletu technik pamięciowych oraz sposobu ich prawidłowego wykorzystywania.

Autor | Joanna Ryłko