Za nami Senioralny Przegląd Małych Form Teatralnych i Kabaretów SENIOR ART 2014 i Akademia Zdrowia Seniora.

*

Jeśli żartować, to najlepiej w artystycznym wydaniu!

Przekonali się o tym uczestnicy Senioralnego Przeglądu Małych Form Teatralnych i Kabaretów SENIOR ART 2014, który w tym roku odbył się po raz pierwszy w ramach „Dni Seniora – Wrocław 2014”. Eliminacje miały miejsce w jednej z multimedialnych sal w nowoczesnym Centrum Kultury Agora, w środę 24 września. W przeglądzie udział wzięło osiem artystycznych zespołów. Swymi występami publiczność rozbawiły:  „Tamada” – Marian Jaśków, Kabaret „Drugi” ze Stowarzyszenia kulturalnego „Kolejarz”; Kabaret „Nie Tylko Starszych Pań” z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej – ZO Wrocław; „Teatr Bakara” z Klubu Seniora Bakara; „Teatr na Piętrze” z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej; Teatr Piosenki Światowid z Domu Kultury Światowid; Kabarecik „Mimoza” z Klubu Seniora Popowice, a także Kabaret „Bella Mafia” z Karkonoskiego UTW, który na przegląd przyjechał aż z Jeleniej Góry.

Wydarzenie poprowadził pan Piotr Czyszkowski, dziennikarz i reporter związany z TVP 1. Wspierał go pan Krzysztof Strecker, wiceprezes Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej – Zarządu Okręgowego we Wrocławiu. W jury zasiedli: pani Ewa Wolniewicz-Dżeljilji – dyrektor TVP Wrocław, pani Grażyna Mosur – dyrektor CK Agora oraz pan Henryk Lidtke, współpracujący z Teatrem Współczesnym, Operą Wrocławską, Teatrem Polskim i TVP Wrocław, który pełnił rolę przewodniczącego zespołu oceniającego wykonawców. A było co oglądać i oceniać, gdyż poziom, jaki prezentowali artyści, był naprawdę wysoki! Świadczy o tym z pewnością pełne rozbawienie publiczności, wspaniale dobrane kostiumy, zdolności aktorskie, wokalne i taneczne, a przede wszystkim pozytywna energia i wigor oraz dystans do samych siebie, jakim emanowali ze sceny artyści. Poszczególne zespoły wywarły ogromne wrażenie nie tylko na publiczności, ale także na prowadzącym uroczystość, który podsumowując występy, zasugerował zmianę nazwy wydarzenia na „Przegląd Małych Form Teatralnych i Kabaretów Ludzi Młodych Wiekiem”. Jury natomiast, podczas poszczególnych występów, zachowywało w całkowitej tajemnicy swe opinie, nie zdradzając ich nikomu.

W końcu  przyszedł czas na ogłoszenie werdyktu, czyli wyboru czterech grup, które wystąpią podczas gali finałowej przeglądu. Wydarzenie to odbędzie się w poniedziałek 29 września o godzinie 16.00 we Wrocławskim Teatrze Lalek. Wstęp na uroczystość jest wolny, gdyż artyści zaprezentują się na Scenie Letniej teatru. A jakie będą to zespoły? Ogłosił to przewodniczący jury, pan Henryk Lidtke. Okazało się, że do dalszej rywalizacji zakwalifikowały się: Kabaret „Nie Tylko Starszych Pań”,  „Teatr Bakara”, Kabaret „Bella Mafia” oraz Teatr Piosenki Światowid. Szykuje się zatem nie lada gratka dla zwolenników kabaretowych i teatralnych występów, kolejna już, gdyż pierwsza miała miejsce właśnie podczas środowych eliminacji.

Wrocławskie  Centrum Seniora gratuluje wszystkim seniorom biorącym udział w przeglądzie, a tym wyróżnionym, życzy powodzenia w dalszych występach. Podziękowania i wyrazy uznania, za pomysłowość i atrakcyjną nowość w programie Dni Seniora, składa Polskiemu Komitetowi Pomocy Społecznej, Centrum Kultury Agora i Wrocławskiemu Teatrowi Lalek.

Autor | Joanna Ryłko

*

O zdrowiu dla seniora, czyli „Akademia Zdrowia Seniora”  

Zdrowie to temat interesujący każdego z nas, jednak głównie seniorów. Zależy nam by jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem, bo dzięki temu możemy w pełni korzystać z uroków życia. W związku z tym, z okazji „Dni Seniora – Wrocław 2014” odbył się cykl wykładów dotyczących zdrowia. Tematy wykładów zostały tak dobrane by były one atrakcyjne dla seniorów. Spotkanie to odbyło się w środę 24 września we Wrocławskim Centrum Seniora w sali 210, a każdy wykład poprzedzony był krótką przerwą oraz słodkim poczęstunkiem. Wykłady w przystępnej dla seniorów formie i w ciekawy sposób poprowadziła pani Iwona Napierała z zaprzyjaźnionej i wspierającej Centrum Apteki św. Macieja. Pierwszy wykład dotyczył znanej wszystkim seniorom przypadłości, czyli nadciśnienia. Dzięki temu seniorzy poznali podstawowe przyczyny tej choroby, możliwości jej leczenia i prawdy oraz mity dotyczące tego schorzenia. Następnie odbyły się warsztaty z praktycznej obsługi ciśnieniomierzy. Była to jedyna w swoim rodzaju okazja, aby pod okiem profesjonalisty poznać wszystkie funkcje najnowocześniejszych urządzeń do mierzenia ciśnienia i wybrać taki, który najbardziej danej osobie odpowiada. Później miał miejsce wykład dotyczący przeziębienia i grypy. Dzięki niemu seniorzy dowiedzieli się jak rozróżniać te choroby, jaką skuteczną profilaktykę prowadzić i dlaczego w sezonie jesienno-zimowym jesteśmy tak podatni na choroby. Ostatni wykład cieszył się największym zainteresowaniem i dotyczył zdrowych oczu seniora. Zostały na nim przybliżone podstawowe schorzenia charakterystyczne dla wieku senioralnego, a mianowicie zespół suchego oka i zwyrodnienie plamki żółtej. Wszystkie wykłady spotkały się ze wspaniałym przyjęciem ze strony seniorów i wielkim zainteresowaniem omawianą tematyką. Nic więc dziwnego, że po ich zakończeniu uczestnicy zadawali jeszcze wiele pytań i rozwijali swoje wątpliwości. Dzięki przyjemnej atmosferze podczas wykładów, którą stworzyła pani Iwona, zebrani seniorzy intensywnie spędzili czas. Jak sami przyznali, w ciekawy i niebanalny sposób poznali użyteczną wiedzę na temat własnego zdrowia i zostali wyposażeni w komplet materiałów szkoleniowych, co szczególnie docenili i cieszyli się z posiadania „własnego przewodnika” o zdrowiu.

Wrocławskie Centrum Seniora dziękuje pani Iwonie i reprezentowanej przez nią Aptece Św. Macieja za przygotowanie i realizację cyklu wykładów, trafiony dobór tematyki, podany w przystępny sposób, dzięki czemu seniorzy otrzymali istotną dla nich wiedzę z tak ważnego obszaru życia, jakim jest dbałość o kondycję zdrowotną, szczególnie na etapie starzenia się.

Autor | Martyna Musiał