W tym roku, atrakcji w ramach Senioriady, popularnej imprezy sportowej „Dni Seniora – Wrocław 2014”, było naprawdę wiele.  Można było sprawdzić się w takich konkurencjach, jak: tenis ziemny, rozgrywki szachowe, turniej piłkarski, memoriada, zawody pływackie oraz bieg i nordic walking.

Podziw wzbudzały zarówno kondycja fizyczna, jak i wiek uczestników oraz rodzinne uprawianie sportów. Wśród zawodników znalazły się bowiem także osoby 85+ oraz pary małżeńskie razem startujące lub takie, w których jedno z małżonków kibicowało drugiemu. Pozytywnych emocji było wiele, panowały zasady fair play i przyjaźni. Interesującą relację z poszczególnych wydarzeń prezentuje pani Dorota Sołtys, ze Stowarzyszenia Promocji Sportu FAN, głównego organizatora sportowych zmagań:

„Wrocławskie Igrzyska Seniora 2014 roku już za nami! Łącznie w zawodach wystartowało ponad 140 osób. Wszyscy seniorzy przystępujący do konkurencji otrzymywali pakiet startowy z koszulką Aktywnego Seniora oraz dyplom za uczestnictwo. Dyscypliny cieszyły się różnym stopniem zainteresowania, jednakże żadnej z nich nie zabrakło emocji i ducha sportowej rywalizacji.

Pierwszego dnia Igrzysk (wtorek, 23 września) seniorzy sprawdzali swoje umiejętności podczas gry w tenisa ziemnego. Do Centrum Rekreacyjnego Redeco przybyło osiem osób, z którymi instruktorzy z Akademii Mistrzostwa Sportowego oprócz rozgrywek turniejowych, przeprowadzili różnego rodzaju ćwiczenia, dzięki którym seniorzy zapoznali się z tajnikami tego sportu m.in.: zasadami gry, strukturą kortu, punktowaniem, postawą gracza, prawidłowym trzymaniem rakiety, metodą celnego odbicia piłki. Zawodnicy podzieleni byli na trzy korty, ze względu na poziom zaawansowania gry w tenisa ziemnego. Choć dla większości było to pierwsze zetknięcie się z rakietą, to wśród uczestników udało się wyłonić zwycięzców. Wśród mężczyzn niepokonany (również dla samych instruktorów) był pan Bogdan Ostapowicz, zaś drugie miejsce zajął pan Krzysztof Olechowicz. Dobrą grą wśród kobiet wyróżniła się natomiast pani Elżbieta Salamon.

Następny dzień sportowych zmagań rozpoczął się dla seniorów turniejem szachowym. W środę 24 września o godzinie 11.00 w Kinie Nowe Horyzonty do rywalizacji przystąpiło, podobnie jak dnia wcześniejszego, ośmiu zawodników, w tym jedna kobieta. Turniej prowadziła i sędziowała Joanna Korpalska z MUKS MDK Śródmieście Wrocław. W systemie kołowym rozegrano 7 rund, w tempie gry 15 min. Podczas całego turnieju panowały wielkie emocje. Na twarzach zawodników widać było nieustanne skupienie i koncentrację. Jedynie po zakończonej rundzie seniorzy mieli czas na oddech, aby szybko zregenerować siły i chwilę później ponownie przystąpić do gry z kolejnym przeciwnikiem. Po ponad trzygodzinnym turnieju udało się wyłonić zwycięzców. Pierwsze miejsce zdobył pan Gwidon Zajączkowski,  drugą pozycję zajął pan Arseniusz Grzelak, zaś trzecie miejsce, dzięki przewadze punktów cząstkowych, wywalczył pan Lucjan Szydło.

Po wysiłku umysłowym, jeszcze tego samego dnia, o godzinie 17.00 na płycie głównej Stadionu Olimpijskiego został rozegrany turniej piłki nożnej. Na miejscu pojawiły się cztery drużyny ośmioosobowe, rozegrano cztery mecze, po 15 minut na połowę. Po krótkiej rozgrzewce, sędziowie drogą losowania wytypowali, które z drużyn jako pierwsze będą ze sobą rywalizować: Odra Wrocław – Pogoń Tondach, Łany  – Drużyna Zarząd Old-Boy 50+. Po dwóch pierwszych spotkaniach, które rozgrywane były równolegle na boiskach, sytuacja wyglądała następująco: W pierwszym meczu Odra Wrocław wygrała z Pogonią Tondach 3:0 (do przerwy 2:0), zaś Drużyna Zarząd Old-Boy 50+ pokonała Łany 5:2, prowadząc do połowy 4 bramkami. Następnie, wedle wyników, na boisku spotkały się wygrane drużyny z poprzednich meczy, walcząc o złoto: Odra Wrocław – Drużyna Zarządu Old-Boy 50+, zaś na drugiej murawie o trzecie miejsce na podium rywalizowali: Pogoń Tondach – Łany. Podczas całego turnieju atmosfera na boiskach była bardzo gorąca. Emocje wzrastały z każdą kolejną minutą i akcją zakończoną golem. Znakomita kondycja fizyczna piłkarzy, nienaganna technika gry, jak i wzajemny doping, zadecydowały o wysokiej jakości turnieju, w którym łącznie padło aż 26 bramek! Najlepsza okazała się być drużyna Odry Wrocław, która pokonała Drużynę Zarządu Old-Boy 50+ w meczu finałowym 4:3, tym samym zapewniając jej srebro. Trzecie miejsce na podium zajęła Pogoń Tondach, która zwyciężyła z drużyną Łany stanowiąc najwyższy wynik w turnieju 7:2.

W czwartek 25 września o godzinie 12.00 we Wrocławskim Centrum Seniora odbyły się mistrzostwa w zapamiętywaniu, czyli tzw. Memoriada. Konkurencja cieszyła się największym zainteresowaniem spośród wszystkich zawodów organizowanych w ramach igrzysk. Na miejsce przybyło 35 osób. Po zapisaniu się na listę obecności, uczestnicy zajęli miejsca i pełni ciekawości oczekiwali na pierwsze zadania. Memoriadę, podobnie jak w zeszłym roku przygotowała pani Barbara Maniak z firmy bdb Szkolenia. Seniorzy mieli do rozwiązania 3 zadania. Każde polegało na zapamiętywaniu jak największej ilości szczegółów w ciągu 15 minut, a następnie wypełnieniu karty z brakującymi podpisami. W pierwszym zadaniu uczestnicy zapamiętywali twarze osób i odpowiadające im dane (imię, nazwisko, miasto), w kolejnym ćwiczeniu skupiali się na obrazkach i odpowiadającym im liczbach trzycyfrowych. Ostatnie zadanie okazało się sprawiać najwięcej trudności, a polegało ono na zachowaniu w pamięci tłumaczenia słowa „pies” w 12 obcych językach m.in. albańskim, łacińskim. Seniorzy wykazali się doskonałą pamięcią, o czym przekonali się, nie mogący wyjść z podziwu, wolontariusze, którzy dokładnie sprawdzali prace zgodnie ze wskazówkami prowadzącej. Największą ilość 34 punktów zdobyła pani Grażyna Mróz, która tym samym wywalczyła złoty medal. Na drugiej pozycji ex aequo z liczbą punktów 33 zajęli pani Halina Nogaj i pan Marian Jaśków. Trzecie miejsce, podobnie jak drugie, zajęły dwie osoby, które jednocześnie uzyskały 32 punkty – panie Elżbieta Solarz i Krystyna Piasecka. Prowadząca oprócz zadań konkursowych przeprowadziła również krótkie szkolenie, dzięki któremu seniorzy mogli poznać różne metody skutecznego zapamiętywania.

W piątek 25 września Igrzyska Seniorów przeniosły się do Wrocławskiego Centrum SPA, w którym odbyły się zawody pływackie. W godzinach od 14.00 do 17.00 seniorzy mogli przystąpić do konkurencji, która polegała na przepłynięciu długości 50 metrów dowolnym stylem pływackim. Na pływalni stawiło się 23 zawodników (12 kobiet, 11 mężczyzn). Najszybsza spośród pań okazała się być Jadwiga Świętochowska z czasem 00:50:40, zaś wśród mężczyzn złoto wywalczył pan Janusz Chyla pokonując dystans zaledwie w 00:44:43. Tego dnia seniorzy mieli również okazję skorzystać z atrakcyjnej oferty Wrocławskiego Centrum SPA – chętni mogli bezpłatnie poddać się analizie składu ciała. Ponadto obiekt zaoferował dla Seniorów weekend promocyjny „Senior na 5-tkę”.

Ostatniego dnia sportowych zmagań, w sobotę 27 września,  seniorzy zebrali się w Parku Kozanowskim, gdzie w piękne, słoneczne, sobotnie południe zmierzyli się w takich dyscyplinach jak bieg i nordic walking. Zawodnicy pełni mobilizacji odbierali w biurze zawodów numery startowe wraz z pakietami. Najpierw na linii startu stawiło się 15 biegaczy (10 mężczyzn, 5 kobiet). Po niespełna 13 minutach na mecie znaleźli się pierwsi zawodnicy. W ogólnej klasyfikacji pierwsze miejsce zajął pan Stanisław Wesołowski, zaś wśród pań Irena Sikorska. Zgodnie z założeniami regulaminu zawodów w tych dyscyplinach wyłoniono również zwycięzców z poszczególnych kategorii wiekowych: 50-59 – pani Iwona Klecka-Kmita i pan Stanisław Wesołowski; 60-69 – pani Irena Sikorska i pan Andrzej Bora; 70+ – pani Bogumiła Prawda i pan Józef Poniatowski.

Po zakończonym biegu przyszedł czas na nordic walking. Do marszu z kijami przystąpiło 18 zawodników (9 mężczyzn, 9 kobiet), w tym również niektórzy z wcześniej rywalizujących na trasie biegaczy. Z uśmiechem na twarzy jako pierwsi dystans ponad 3 km zakończyli: Jadwiga Fidorska wśród pań i Andrzej Sowa wśród panów (oboje w kategorii 60-69).  W kategorii 70+ I miejsce wywalczyli państwo Bogumiła Prawda i Edward Prawda.

Po dniu przerwy od sportowych zmagań, zawodnicy mieli czas na oddech i przygotowanie się na uroczyste zakończenie Igrzysk. Finał miał miejsce w poniedziałek 29 września o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej w Sektorze 3. Licznie przybyli zawodnicy ze wszystkich dyscyplin z całego tygodnia. W liczbie 77 osób zostali przywitani przez Dyrektora Zarządzającego Stowarzyszeniem Promocji Sportu FAN – pana Marcina Spitalniaka, panią Małgorzatę Jamróz z Wrocławskiego Centrum Seniora oraz sponsorów: koordynatorkę sieci Aptek R – panią Agnieszkę Ratajewską i panią Barbarę Maniak z bdb Szkolenia oraz pana Arkadiusza Kasperskiego z Centrum Medycznego Synexus. Na dobry początek został podany pyszny tort, kawa i herbata. Po słodkim poczęstunku nastąpiła dekoracja zwycięzców. Seniorzy uzyskujący najlepsze wyniki z poszczególnych zawodów otrzymali medale, dyplomy oraz upominki rzeczowe. Wszyscy zgromadzeni nagradzali wyróżnionych gromkimi brawami i gratulacjami. Po uroczystej dekoracji nastąpił moment wyłonienia najstarszych zawodników Wrocławskich Igrzysk Seniorów 2014 roku, którzy otrzymali vouchery na tygodniowe pobyty w ośrodku wypoczynkowym Trzy Korony w Jastrzębiej Górze dla dwóch osób. Wyróżnieni w tej kategorii zostali: pan Bogusław Rękas i pani Krystyna Wolf. Zwieńczeniem Igrzysk było rozlosowanie nagród wśród wszystkich przybyłych tego dnia seniorów. Goście podczas zapisu na listę obecności wypełniali karteczkę swoim imieniem i nazwiskiem, a następnie wrzucali do urny. Drogą losowania organizatorzy wraz ze sponsorami wręczali szczęśliwcom upominki, takie jak kurs komputerowy, kur tańca towarzyskiego, książki, kosmetyki, zaproszenia do teatru. Zakończeniu Senioriady towarzyszyły pozytywne emocje i miła atmosfera, zresztą jak każdemu dniu zawodów. Szczęśliwych medalistów uwieczniono na wspólnym zdjęciu w duchu sportowego tryumfu i wszystkich serdecznie zaproszono na kolejne, przyszłoroczne Igrzyska Seniorów”.

Autor | Dorota Sołtys

Wrocławskie Centrum Seniora dziękuje pani Dorocie Sołtys za obszerną relację z tegorocznej edycji Senioriady. Wszystkim uczestnikom składa gratulacje i wyrazy uznania za kondycję fizyczną oraz przykład i wzór do naśladowania dla pozostałych seniorów. Zwycięzcom gratuluje wspaniałych wyników i ducha rywalizacji sportowej. Podziękowania składa również wszystkim instytucjom, dzięki którym odbyły się poszczególne konkurencje, a także partnerom Wrocławskiego Centrum Seniora, którzy ufundowali dla zawodników atrakcyjne i cenne nagrody. Podziękowania kierowane są zatem dla Stowarzyszenia Promocji Sportu FAN, Centrum Rekreacyjnego Redeco, Akademii Mistrzostwa Sportowego, Kina Nowe Horyzonty, pani Barbary Maniak z bdb Szkolenia, Wrocławskiego Centrum SPA, Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego MDK Śródmieście,Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 oraz R Drogerii przy Aptece, Centrum Medycznego Synexus, Narodowego Banku Polskiego.