W dniach 27-30 czerwca odbędą się uroczyste obchody Dni Teatru Arka we Wrocławiu, będące podsumowaniem wieloletniej działalności tego miejsca.

W ramach tegorocznego programu zaprezentowane zostaną cztery spektakle:
27 czerwca (piątek), godz. 19.00 – „Statek szaleńców”
28 czerwca (sobota), godz. 19.00 – „Moralność pani Dulskiej2
29 czerwca (niedziela), godz. 10.00 – „Przygody małego M.”
29 czerwca (niedziela), godz. 19.00 – „Bal u Hawkinga”

Dni Teatru Arka są wydarzeniem szczególnym, ponieważ stanowią okazję do podsumowania zarówno mijającego sezonu teatralnego, jak i istotnego etapu działalności tego miejsca – właśnie bowiem mija dwadzieścia jeden lat istnienia teatru Arka i dwanaście lat twórczej pracy z osobami niepełnosprawnymi, które pojawiły się w Arce wraz z powołaniem Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Arka.

Przez ten czas teatr zmieniał swoje oblicze. Od roku 2003 przez kolejną dekadę, Arka prezentowała się pod szyldem teatru integracyjnego, jako że było to (i nadal jest!), jedyne takie miejsce w Polsce, w którym występują zarówno zawodowi aktorzy, jak i osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności intelektualnej. Dlatego też – pierwszym i wówczas najważniejszym zadaniem – było „pokazanie się światu”, zapisanie się w świadomości społecznej jako teatr, który będąc integracyjnym, jest zarazem w pełni profesjonalny. Gdy już udało się to osiągnąć, możliwe było przejście do kolejnego etapu, jakim jest skupienie na samej kreacji, wypracowywanie własnej stylistyki, dążność do takiego wyrazu artystycznego, który będzie jednoznacznie kojarzony z tym miejscem. Tym samym,  misja teatru Arka ewoluuje – od społecznej ku artystycznej sile przekazu.

Wstęp na spektakle prezentowane w ramach Dni Teatru Arka jest bezpłatny. Rezerwacji należy dokonywać drogą telefoniczną.

Autor | JS