Równo 74 lata w nocy z 9 na 10 listopada wrocławskie ulice pokryły odłamki szkła. W hitlerowskich Niemczech rozpoczął się pogrom Żydów nazwany Nocą Kryształową. By nie zapomnieć o tych tragicznych wydarzeniach we Wrocławiu na początku listopada obchodzone są Dni Wzajemnego Szacunku.

By nie zapomnieć o tych wydarzeniach wrocławianie w okolicach rocznicy Nocy Kryształowej spotykają się pod Synagogą Pod Białym Bocianem, by razem przejść w miejsce dawnej synagogi przy ul. Łąkowej i złożyć kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary tamtych wydarzeń. Wrocławskie Dni Wzajemnego szacunku to jednak nie tylko Marsz Wzajemnego Szacunku, ale także wernisaże, koncert oraz spektakle, które zaczynają się już od poniedziałku  5 listopada. W Synagodze Pod Białym Bocianem będzie można oglądać spektakl „Wallstrasse 13” (5-7  listopada, godz. 9 i 11). Autorski spektakl Bente Kahan jest opowieścią o losach mieszkańców domu przy wrocławskiej ulicy Włodkowica 13 (przed wojną Wallstrasse). Dzieje prawdziwych ludzi autorka wsparła dokumentami archiwalnymi, zdjęciami i materiałami z epoki.

fot. wroclaw.pl

W środę natomiast o godz. 19 będzie można zobaczyć przedstawienie ” Poza czasem – Bruno Schultz”, przygotowane przez słuchaczy studium SKiBA pod kierunkiem Yoli Wesołowskiej. Spektakl jest wielotworzywową impresją, w której materia słów, dźwięków, ruchu scenicznego i obrazów przenosi widzów w odrealniony drohobycki czas poety. Spektaklowi towarzyszy muzyka kontrabasisty Stana Michalaka i światła realizowane przez Macieja Proska.

Najwięcej wydarzeń zaplanowano na czwartek. O godz.16 nastąpi odsłonięcie instalacji autorstwa Jerzego Kaliny na dziedzińcu synagogi. Autor „Przejścia” – rzeźb przy ul. Świdnickiej, przedstawi „Czarny kryształ”, kompozycję wykonaną z lodu, symbolizującego przemijanie, nietrwałość i zmianę. „Instalacja ta jest próbą osobistego wyznania bezsilności wobec ogromu cierpienia. Jest zderzeniem czasu zamrożonego z temperaturą empatii, która współcześnie staje się coraz częściej odświętna” – tłumaczy artysta.

Tego wieczoru otwarta zostanie ekspozycja „Raoul Wallenberg” upamiętniająca bohaterskiego szwedzkiego biznesmena i dyplomatę, który pod koniec II wojny światowej ocalił dziesiątki tysięcy węgierskich Żydów przed deportacją do hitlerowskich obozów zagłady. Wtedy też nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na film zrealizowany na temat „Szacunku”.  O godz. 18 rozpocznie się Marsz Wzajemnego Szacunku na ul. Łąkową.

W piątek od godz. 17  przy ul. Szewskiej w Galerii Szewska Pasja będzie można oglądać wystawę „Żydowski Wrocław w turyńskim obiektywie”. W październiku czterech młodych turyńskich artystów podążało śladami żydowskiego Wrocławia. Starali się uchwycić jego zaginione piękno – fotografowali Synagogę Pod Białym Bocianem, cmentarze przy ul. Ślężnej i Lotniczej a także okolice ul. Włodkowica. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie jazzowy koncert Gosi Julii Maj.

W piątek także w Klubie Firlej przy ul. Grabiszyńskiej 56 o godz. 20 zagrają wrocławskie zespoły Orderless i Uho van Gogha i będzie można obejrzeć wystawę Fragmenty tożsamości – Fragments of identity – prace powstałe podczas warsztatów artystycznych grupy International Youth of Wrocław. Zaplanowano także pokaz filmów nadesłanych w ramach konkursu filmowego „Szacunek”.

Bilety na spektakle i koncerty 10 zł. Więcej informacji na www.fbk.org.pl.

(wroclaw.pl)