W najbliższy czwartek odbędzie się finałowy pokaz 8. edycji Polish Cinema for Beginners – ostatnim tytułem opowiadającego o polskich miastach sezonu będzie poznańska „Hiszpanka” Łukasza Barczyka. Wiosenną odsłonę przeglądu zakończymy jednak nie tylko filmowo, ale i muzycznie: dzień później zaprosimy widzów na tajemniczy koncert organizowany wspólnie z Sofar Wrocław.

Powstanie Wielkopolskie – jedyne zwycięskie w historii Polski – doprowadziło w 1918 roku do odrodzenia państwa po 123 latach zaborów. Wybuchło w Poznaniu po przyjeździe do Hotelu Bazar wybitnego pianisty Ignacego Paderewskiego. Jednak, w dotarciu do Poznania próbuje muzykowi przeszkodzić telepata Dr Abuse (w tej roli amerykański aktor Crispin Glover znany z filmów takich jak „Powrót do przyszłości”, „Dzikość serca” czy „Aniołki Charliego”) wmawiający Paderewskiemu objawy hiszpanki – grypy, która w latach 1918-19 pochłonęła więcej ofiar niż I wojna światowa. Do walki stanąć muszą więc nie tylko armaty, ale i duchy – Łukasz Barczyk utrwala legendę powstania nie poprzez historyczną rekonstrukcję, a odwołując się do świata fantazji, spirytyzmu, atmosfery epoki. Zrealizowany za zawrotną sumę 25 000 000 złotych film oszałamia kostiumami, scenografią, efektami specjalnymi film. Jeden z najoryginalniejszych i najbardziej stylowych polskich filmów ostatnich lat.
 

28 kwietnia o godzinie 20:00, dzień po ostatnim pokazie tego sezonu Polish Cinema for Beginners, wraz z Sofar Sounds Wrocław przygotowaliśmy również muzyczne wydarzenie na zwieńczenie dwumiesięcznej filmowej podróży po polskich miastach. Sofar (skrót od: „songs from a room”) Sounds to klimatyczne, kameralne i… tajne koncerty organizowane w unikatowych miejscach. Idea zrodziła się w 2009 roku w Londynie. Założyciele Sofar Sounds – Rafe Offer, Rocky Start oraz Dave Alexander – byli zmęczeni koncertami, na których publiczność rozmawia podczas występów, używa telefonów i nie angażuje się w interakcję z artystą. Zaczęli więc organizować sekretne, kameralne koncerty w swoich mieszkaniach. Celem było sprawienie, żeby każdy z tych koncertów był magiczny. Obecnie koncerty odbywają się w ponad 333 miastach na całym świecie.
Gdy zgłaszamy się na koncert, znamy tylko datę i godzinę koncertu. Co do miejsca i line-upu – do ostatniego momentu są one tajemnicą. Informacja wyjawiana jest dzień przed koncertem – osoby, które się zakwalifikują, otrzymują powiadomienie w mailu z wszystkimi potrzebnymi informacjami. Każdy koncert jest inny, a każde miasto dodaje koncertom swojego niepowtarzalnego charakteru. Na koncert zamykający 8. sezon PCFB można rejestrować się tutaj.
Relacja z poprzedniego koncertu Sofar Wrocław

Bilety na pokaz Hiszpanki, który odbędzie się w czwartek – 27 kwietnia o godzinie 19:00 w Kinie Nowe Horyzonty, nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie KinoNH.pl. Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa.