Wstępne przesłuchania, czyli I Etap tegorocznego Konkursu, odbędą się w Warszawie (14 marca w Teatrze ROMA) i we Wrocławiu (20 i 21 marca w Capitolu).

Formularze zgłoszeń i regulamin ze wszystkimi ważnymi szczegółami znaleźć można tu:http://ppa.wroclaw.pl/konkurs-aktorskiej-interpretacji-piosenki-2016/

Nagrody w Konkursie

To 3 tys. zł dla każdego uczestnika Konkursu zakwalifikowanego do Finału oraz GRAND PRIX – statuetka TUKANA ZŁOTEGO i 25 tys. zł, Nagroda Dziennikarzy – statuetka TUKANA DZIENNIKARZY, Nagroda Publiczności – statuetka TUKANA PUBLICZNOŚCI, ponadto NAGRODA SPECJALNA STOWARZYSZENIA AUTORÓW ZAiKS za najlepsze wykonanie piosenki polskiej – 10 tys. zł

Bez Konkursu nie byłoby Przeglądu Piosenki Aktorskiej

To właśnie Konkurs – 40 lat temu – dał początek wrocławskiemu festiwalowi. W Konkursie debiutowało wiele wybitnych osobowości muzycznych, tu też miały miejsce premierowe wykonania utworów, które później stały się klasyką gatunku. Z dbałości o poziom repertuarowy aktorskich interpretacji piosenek i szacunek dla tradycji PPA organizatorzy wprowadzili cztery lata temu tzw. Kanon Piosenki Aktorskiej. Jest to zapis w regulaminie, który stanowi, że uczestnicy konkursu co najmniej jedną z prezentowanych piosenek muszą wybrać ze spuścizny Jacques’a Brela, Bertolta Brechta, Nicka Cave’a, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Toma Waitsa, Kurta Weilla, Włodzimierza Wysockiego lub z repertuaru Edith Piaf i Czesława Niemena. W Konkursie mogą brać udział wykonawcy zagraniczni – Kanon jest dla nich pewną wskazówką stylistyczną i repertuarową.

37. Przegląd Piosenki Aktorskiej w dniach 13-22 maja 2016

Zmiana tradycyjnego marcowego terminu na maj ma związek z obchodami Europejskiej Stolicy Kultury, dzięki temu mamy możliwość wyjścia z przeglądowymi koncertami z sal teatralnych w plener. Program Przeglądu ogłosimy na konferencji prasowej w dniu 1 marca, tego dnia będzie też dostępny na stronie internetowej www.ppa.wroclaw.pl. Sprzedaż biletów rozpoczynamy 5 marca 2016, w kasie Teatru Muzycznego Capitol i online na stronie Przeglądu.

Różnice między latami a numeracją

Przegląd Piosenki Aktorskiej obchodzi w tym roku 40-lecie, choć odbywa się dopiero 37. raz. Różnice metrykalne wynikają z przerw w odsłonach: pierwszy festiwal odbył się pod nazwą Liryka ’76, kolejny w 1979 roku (jako II Przegląd Piosenki Aktorsko-Literackiej), następną przerwę w latach 1982-83 wymusił stan wojenny.

PPA to chyba jedyny na świecie festiwal poświęcony w całości sztuce piosenki w teatrze. Dziś na scenie – nie tylko musicalowej, ale także, a może przede wszystkim, w teatrze dramatycznym – piosenka nie jest już tylko dodatkiem. To pełnoprawny sposób prezentacji myśli twórczej, czasem istotniejszy niż słowo mówione. Obserwacjom, jak muzyka i słowo wzajemnie się uzupełniają i współtworzą nową jakość, poświęcony jest wrocławski festiwal.

Ryszard Kaja ponownie zaprojektował plakat PPA

Autorem plakatu 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej jest Ryszard Kaja, wybitny grafik, malarz i scenograf. Przyjął propozycję współpracy z Przeglądem już po raz drugi – jego zeszłoroczny indyko-dudek w trampkach na obcasie zrobił furorę wśród przyjaciół festiwalu. Na tegoroczny Przegląd zaprasza kameleon – w kilkunastu pozach, które oglądać będzie można w kolejnych odsłonach na stronie internetowej  i innych materiałach promocyjnych festiwalu.

Ryszard Kaja mieszka we Wrocławiu, przez wiele lat pracował jako scenograf, dziś zajmuje się niemal wyłącznie tworzeniem plakatów, głównie teatralnych, lecz nie tylko. Jest autorem słynnej serii plakatowej POLSKA.

Autor | Joanna Kiszkis