Zaledwie kilka dni dzieli nas od startu największej polskiej imprezy fantastycznej: Pyrkonu. Sprawdźmy zatem, jakie atrakcje czekają na miłośników fantastyki w Poznaniu w najbliższy weekend.

Poznański Pyrkon to nie tylko największy festiwal fantastyki w Polsce, ale także jeden z największych w Europie. Każdego roku przyciąga dziesiątki tysięcy fanów, ale także wielu wystawców, producentów oraz twórców. Pyrkon to także bogata tradycja, w roku 2018 będzie miała miejsce już XVIII edycja.

A co na samym Pyrkonie?

Rękodzieło w hali wystawców, fot. Marcin Pflanz

Dziesiątki, jeśli nie setki, przeróżnych atrakcji, wliczając w to najrozmaitsze prelekcje, spotkania, warsztaty czy pokazy filmowe. W ramach nocnego kina plenerowego, na wielkim telebimie zostaną zaprezentowane aż cztery obrazy: „Lego: The Movie”, „Mad Max”, „The Matrix” oraz „Batman” w wersji od Tima Burtona. Oprócz tego pojawią się goście, a pośród nich aktorka Felicia Day, która wystąpiła w takich serialach jak: „Buffy: Postrach wampirów”, „Eureka” czy „Supernatural”. Organizatorzy przewidzieli wiele godzin na autografy oraz zdjęcia z Felicią, co zapewne pozwoli każdemu wielbicielowi na zdobycie niezapomnianej pamiątki.

Kolejnym z gości, którego możemy spodziewać się na Pyrkonie jest Jon Bailey, profesjonalny aktor głosowy, który głównie znany jest z nominowanej do nagrody Emmy serii „Honest Trailers”, parodiującej zwiastuny filmowe na kanale Screen Junkies. Dzięki niej zaczął być znany jako Epic Voice Guy, co pozwoliło mu na skupienie się wyłącznie na pracy aktora głosowego i rozwoju kariery.

Nie samym kinem człowiek żyje

Harry Potter cosplay, fot. Marcin Pflanz

Program tegorocznej edycji Pyrkonu to aż 930 punktów (wydarzeń), które zostały podzielone na 20 bloków programowych. Film i serial jest jednym z nich, jednak stanowi zaledwie ułamek całości (72 pozycje).

Na imprezie możemy spodziewać się także wielu, wielu zaproszonych gości, zarówno z Polski jak i zagranicy, dziesiątek wystawców i oczywiście tysięcy miłośników fantastyki – bowiem jak podkreślają organizatorzy, Pyrkon to przede wszystkim miejsce spotkań. Imprezy integracyjne, spotkania czy przeróżnego rodzaju warsztaty sprzyjają wzajemnemu poznawaniu się i zacieśnianiu więzi.

Natomiast dla podróżujących z daleka istnieje także możliwość pozostania na Pyrkonie na kilka dodatkowych godzin – organizatorzy bowiem umożliwiają pozostanie na noc na festiwalu i przenocowanie w jednym z przystosowanych do tego punktów.

XVIII edycja Festiwalu Fantastyki Pyrkon rozpocznie się 18.05 o godzinie 10:00 i będzie trwała (bez przerw) aż do 20.05 do godziny 15:00.


Autor: Patryk Wolny
Zdjęcia: materiały prasowe