Dolnośląski Festiwal Tajemnic to największy w Polsce festiwal dla miłośników historii, poszukiwaczy przygód, badaczy tajemnic i archeologów. Już 11 i 12 sierpnia w Zamku Książ rusza kolejna edycja tego wydarzenia. Przewidziane są wykłady, widowiska historyczne, konkurs historyczny, pokazy mody czy spotkania z autorami książek. Na co zwrócić szczególną uwagę? Z mnogości oferowanych przez festiwal wydarzeń, wybraliśmy kilka i stworzyliśmy subiektywną listę tych najbardziej atrakcyjnych.

11 SIERPNIA, SOBOTA

Sala Balowa:

11:45 – Agnieszka Dobkiewcz „840 nadaje. Historia szpiegów. Kim byli dolnośląscy Rosenbergowie”
Sprawa Marty i Erwina Kunertów była wielkim sukcesem polskich służb bezpieczeństwa. Małżeństwo zwerbowano, by przekazywali informacje o radzieckich obiektach wojskowych, 7 lat po tym, jak w Stanach Zjednoczonych na krzesłach elektrycznych straceni zostali Rosenbergowie, którzy szpiegować mieli na rzecz ZSRR. Kunertowie raporty przesyłali pocztą. Do koperty wkładali ziarenko soli, by było wiadomo, czy nie przeszły przez cenzurę.

15:00 – Joanna Lamparska „Ten dom ma tajemnicę. Skarby i sekrety Dolnego Śląska”.
Promocja nowej książki, o której pisaliśmy niedawno (klik).

17:00 – Zabytkowy zawrót głowy – spotkanie z prywatnymi właścicielami pałaców Dolnego Śląska
Jak naprawdę wygląda życie właścicieli zamków i pałaców, po co kupują zabytki i jak sobie z nimi radzą? Czy ich codzienność przypomina codzienność dawnych mieszkańców tych budowli? O tych aspektach opowiedzą m.in. właściciele pałacu w Maciejowcu, dworu Sarny czy Zamku w Międzylesiu.

18:00- dr Przemysław Nocuń Wino, kobiety i śpiew? – prawie cała prawda o życiu w zamku”
Jak mieszkało się w zamku?  Na czym polegało prawo pierwszej nocy i jak było naprawdę egzekwowane? Jak wyglądały polowania?  Słuchacze będą mieli możliwość nie tylko dowiedzieć się czegoś o śląskich zamkach, ale również poznać zamkowe życie na tle zachodnioeuropejskiej kultury dworskiej.

Sala Krzywa:

12:30 – 14:30  SLAJDOWISKO KONKURSOWE Skarby – zamki – podziemia
15.30 – 17.30 – SLAJDOWISKO KONKURSOWE –  Historia drzemie w każdym kamieniu

O Slajdowisku dowiedzieć się możecie więcej z filmiku:

Dziedziniec Honorowy:

12:00 Pokazy mody historycznej – od chłopaków w rajtuzach po komandosów przyszłości.

14:15  Widowisko historyczne: Walka o tajne archiwa – wrzesień 1939
Kampania wrześniowa 1939 roku po napaści Niemiec na Polskę. Oddziały wojsk niemieckich zajmują na zdobytych terenach w Polsce pałac. Natrafiają na ukryte archiwa rządowe oraz wojskowe Rzeczypospolitej, zawierające prawdziwe dane pracowników wywiadu, którzy dostali się do niemieckiej niewoli. Następuje zdeponowanie w pałacu skrzyń z cenną zawartością. Pośród nich znajduje się część ewakuowanego skarbu jednej z armii Wojska Polskiego i Banku Polskiego. O zaistniałej sytuacji powiadomione zostają jednak stacjonujące nieopodal polskie oddziały. Żołnierze Wojska Polskiego przystępują więc do ataku na pałac.

17:00 Pokaz mody historycznej – od średniowiecznej księżniczki do dam międzywojnia.

Sale Jana Henryka III piętro:

Warsztaty antropologiczne – rozpoznaj płeć i wiek na podstawie czaszki
Godzinne warsztaty, prowadzone przez dr Joannę Zych, obejmują krótkie wprowadzenie teoretyczne z budowy czaszki, omówienie dwóch czaszek modelowych oraz analizę w grupach, polegającą na wypełnieniu karty przy pomocy specjalistycznej karty z cechami rozróżniającymi płcie i ewentualnie próbę oceny wieku na podstawie szwów na czaszce.
Warsztaty prowadzone będą o godz. 11:00, 13:00, 16:00.

Zapisy: Zamek Książ w Wałbrzychu Tel. 74 66 43 872, 74 66 43 834
e-mail: info@ksiaz.walbrzych.pl
(Warsztaty odbędą się także w niedzielę, 12 sierpnia o godzinie 11:00 i 13:00)

 

12 SIERPNIA, NIEDZIELA

Sala Balowa:

12:30 – Zdzisław Kapera „Historia polskiej Enigmy w nowym świetle”- najnowsze wyniki badań historyków na temat udziału Polaków w złamaniu szyfru Enigmy
Enigma była jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic niemieckiego państwa. Generowany przy jej pomocy szyfr uchodził za niemożliwy do złamania. Niemożliwego dokonali jednak Polscy matematycy: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. Jednak dopiero po ponad 30 latach od zakończenia drugiej wojny światowej Zachód zaczął poznawać prawdę o osiągnięciach polskich matematyków i ich pracy na rzecz złamania szyfru Enigmy.

14:00 – Magdalena Woch „Moda i uroda w historii Zamku Książ”
Księżna Daisy von Pless uchodziła za jedną z najpiękniejszych kobiet Europy. Jak dbała o urodę i jakich perfum używała pani na zamku Książ? Tego dowiemy się na wykładzie.

Sala Krzywa:

11:00 – Bogdan Rosicki „Ostatnia odsłona podziemi książańskich”
Na otwarcie dla publiczności potężnych podziemi Zamku Książ czeka większość z nas. Na pewno interesująca jest także ich historia. Po co zostały wydrążone? Jakie trwają w nich prace? Czy odsłonią jeszcze swoje tajemnice?

12:00 – Marek Kowalski „Jak szukać, żeby nie znaleźć”spotkanie z archeologiem z Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków, oddział w Wałbrzychu.
Marek Kowalski to archeolog, który w urzędzie konserwatorskim jest na pierwszej linii w kontaktach z eksploratorami i miłośnikami historii, starającymi się o pozwolenie na badania i prace poszukiwawcze. Spotkanie jest idealną okazją do zadania istotnych pytań dotyczących nowej ustawy o poszukiwaniach, prawie, procedurach oraz poruszaniu się w terenie.

Dziedziniec Honorowy:

12:00 – Pokaz mody historycznej – od listka figowego do dziś


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: www.ksiaz.walbrzych.pl