Przedstawienie oferty eksportowej i umożliwienie wejścia na rynek wietnamski małym i średnim firmom z Dolnego Śląska to główny cel trwającej wizyty gospodarczej w Wietnamie. Jej organizatorem jest Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej, wspierana przez Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh City. 

Przedstawiciele Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej podczas wizyty gospodarczej w wietnamskim mieście Ho Chi Minh odbędą spotkania z importerami oraz dystrybutorami produktów rolno-spożywczych, sektora przetwarzania i pakowania żywności, którzy biorą udział w targach Vietfood&Beverage. Wśród tych firm są zarówno przedsiębiorstwa wietnamskie, jak i również pochodzące z Australii, Brazylii, Chin, Czech, Francji, Niemiec, Indii i Korei.

W ostatnim czasie podpisano szereg umów i porozumień, które mają ułatwić naszą współpracę gospodarczą z Wietnamem i zwiększyć eksport polskich produktów do tego kraju. Przyszłe porozumienie handlowe między Unią Europejską a Wietnamem byłoby krokiem milowym w tej współpracy. Obecnie bilans wymiany handlowej jest ujemny dla Polski. Nasza wizyta w Wietnamie ma otworzyć możliwości dla dolnośląskich firm, głownie sektora rolno-spożywczego i meblarskiego – podkreśla Hubert Papaj, prezes Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej.

Plan wizyty zakłada również forum gospodarcze oraz rozmowy handlowe z przedstawicielami Ministerstwa Przemysłu i Handlu, Stowarzyszeniem Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Hanoi. Jego członkowie już od ubiegłego roku współpracują z polskimi eksporterami produktów spożywczych (jabłka, wędliny, podroby mięsne).
Oferta dolnośląskich firm przedstawiona zostanie także Viet Australia – firmie doradczo-audytowej, która współpracuje z ponad 500 wietnamskimi przedsiębiorstwami. Istotnym punktem wizyty będą również rozmowy z Vietnam Human Resource Consultants na temat outsourcingu pracowniczego.

– Przedsiębiorstwa z Dolnego Śląska liczą na pojawienie się pracowników z Wietnamu, zarówno wykwalifikowanych inżynierów, jak i pracowników produkcji. Nowe zasoby ludzkie są bardzo potrzebne, zwłaszcza przy rozwoju dolnośląskich firm oraz zagranicznych inwestycjach. Już od kilku miesięcy badamy rynek, sprawdzamy możliwości współpracy i potrzeby. Dla regionu to może być bardzo dobre rozwiązanie – zaznacza Hubert Papaj.

Podczas ostatniego dnia wizyty w Wietnamie, odbędą się wizyty studyjne w fabryce mebli Binh Duong Furniture Association, a także fabryce czekolady Belvie Chocolate.  Przedsiębiorstwa te zainteresowane są zakupem komponentów i technologii od polskich firm.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: mat. prasowe